Piękna Helena jest to pochodzący prosto z Francji klasyczny deser, którego głównym składnikiem są gruszki, które obgotowuje się w syropie i schładza. Następnie umieszczane są w salaterce lub pucharku, polewane są gorącym sosem czekoladowym i okładane kulkami lodów waniliowych oraz dekorowane całymi migdałami obranymi ze skórki i czasem kandyzowanymi kwiatami fiołka. Do tego deseru najlepiej użyć gruszek dojrzałych i soczystych, ale także lekko twardawych, ponieważ zbyt miękkie mogłyby się rozpaść podczas gotowania w syropie. Jest zarazem słodki i gorzki, ciepły i zimny, pełen prostoty i niezwykłego uroku, zupełnie jak jego antyczna imienniczka. Ponadto świetnie smakuje, fantastycznie prezentuje się na stole oraz jest bardzo prosty w przygotowaniu. Deser sprawdzi się idealnie na pyszny podwieczorek lub na spotkania w gronie rodziny i przyjaciół.
Piękna Helena – dodatkowe informacje
Deser z gruszki pięknej Heleny został wymyślony na cześć Heleny, córki Ledy i Zeusa, która była nagrodą Afrodyty dla królewicza Parysa i przyczyną upadku Troi przez Auguste’a Escoffiera i podany po raz pierwszy w 1865 r. Nazwa ta wywodzi się od popularnej wtedy operetki Jacques’a Offenbacha pod tym samym tytułem. Gruszka jest jednym z najpopularniejszych owoców, zaraz po jabłkach, która świetnie nadaje się do różnego rodzaju deserów.
Trzeba zaznaczyć, że rośnie ona na niewielkich drzewach w klimacie umiarkowanym oraz była bardzo popularna w starożytnym Rzymie. Prawdopodobnie owoc ten sprowadzono do Europy z Persji. Ponadto zawiera ona wiele witamin i składników mineralnych. Przede wszystkim zawiera dużą ilość boru, co korzystnie wpływa na pracę mózgu oraz dobrze wpływa też na trawienie i pracę jelit. Gruszka jako jedna z nielicznych zawiera w swoim składzie jod, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie tarczycy. Zawiera także potas, który obniża ciśnienie krwi oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego.
Podsumowując, deser gruszki pięknej Heleny jest bardzo elegancki, wystawnie wyglądający pomimo swojej niewyszukanej i dość dwuznacznej nazwie oraz po dziś dzień związany z teatrem i podawany po każdym zakończonym spektaklu teatralnym.