Creme brulee
Desery, Kuchnia Francuska, Przepis

Creme brulee

Czas: 1 Hours, 00 Minutes Trudność: Łatwe 0 komentarzy

Creme brulee to deser, który przygotowuje się ze śmietanki, żółtek, cukru i warstwy skarmelizowanego cukru, a następnie się zapieka. Cechą charakterystyczną jest cienka i chrupiąca skórka. Dodatek wanilii, czekolady, rodzynek lub orzechów dodaje potrawie smaku i aromatu. Jest to deser, który prawdopodobnie pochodzi i jest bardzo popularny we Francji. Podawany jest przeważnie w kokilkach najlepiej schłodzony. Pięknie i efektownie wygląda ze świeżymi listkami mięty czy owocami takimi jak: maliny, borówki, truskawki lub porzeczki. Creme brulle jest stosunkowo łatwy w przygotowaniu, pyszny, smaczny, słodki i aromatyczny. Ponadto jest znany i uwielbiany na całym świecie. Idealnie sprawdzi się podawany podczas przyjęć towarzyskich i specjalnych okazji. Najczęściej podawany jest do kawy lub lodów.

Creme brulee

Autor przepisu: Książka kucharska
5.0 od 1 głos
Danie: Creme bruleeKuchnia: FrancuskaTrudność: Łatwe
Porcje

4

porcje
Przygotowanie

15

min.
Pieczenie

45

min.
Kalorie

285

kcal

Creme brulee czyli pyszny deser, który zagościł na naszych stołach dzięki programom kulinarnym. Zobacz nasz polecany przepis na creme brulee.

Tryb gotowania

Ekran nie wygasza się pozwalajac gotować

Składniki:

  • 300 ml śmietanki kremówki 36%

  • 1 laska wanilii

  • 4 żółtka

  • 3 łyżki drobnego cukru

  • 3 łyżki cukru brązowego

  • świeże owoce

  • mięta

Sposób wykonania:

  • W pierwszej kolejności należy przeciąć laskę wanilii wzdłuż na pół, ziarenka wrzucić do garnka i dodać śmietankę kremówkę. Całość doprowadzić do wrzenia, a później poczekać aż ostygnie.
  • Następnie w osobnym naczyniu utrzeć żółtka z drobnym cukrem i pod koniec ucierania dodawać stopniowo ostudzoną śmietankę. Taką masę przelać przez sitko, aby pozbyć się zbędnych grudek.
  • Całość przelać do 3 żaroodpornych foremek, które należy wstawić do piekarnika i zapiekać przez ok 45 minut w temperaturze 100 stopni.
  • Tak przygotowany deser ostudzić i wstawić do lodówki na ok 3 godziny.
  • Przed samym spożyciem creme brulee należy ozdobić cukrem brązowym. Po 1 łyżeczce posypać wierzch każdego deseru i skarmelizować za pomocą palnika. Jeśli nie posiadamy to wstawić do piekarnika na kilka sekund.
  • Na koniec opcjonalnie można posypać owocami lub świeżą miętą.
Zobacz także:  Zupa meksykańska

Dołącz do nas

Śledź PychaMniam na Facebooku

Creme brulee – ciekawostki

Można upiec creme brulee także w kąpieli wodnej. Wystarczy kokilki ułożyć na głębokiej blasze, a na na nią wlać trochę wody. Parująca woda sprawi, że konsystencja będzie jeszcze bardziej delikatna. Nie ma jednoznacznych informacji, kiedy i skąd pochodzi creme brulee, ale pierwsze wzmianki pojawiły się w 1961 r. we francuskiej książce kucharskiej autorstwa Francois Massialot, który był kucharzem książąt i wybrednym guście smakowym.

Chcąc zadowolić swojego pracodawcę, który twierdził, że jego deser jest zimny, dostawił do deseru rozżarzone żelazko. Był posypany cukrem, więc szybko się przypiekł i powstała chrupiąca skórka. Od tego momentu tylko tak serwowano ten deser. Wygląda na to, że ten pyszny deser nie jest przemyślanym działaniem tylko wynikiem frustracji kucharza. Ciekawostką jest fakt, że we Francji zyskał taką popularność, że na jego cześć obchodzony jest Narodowy Dzień Creme Brulee, który przypada na 21 lipca.

Deser ten jest dość kaloryczną potrawą, jednak dzięki użyciu świeżych owoców znacząco dodaje się mu charakteru i smaku oraz jest wzbogacony o składniki mineralne i witaminy. Do jego wykonania niezbędny jest specjalny sprzęt kuchenny, więc mimo prostoty wykonania, bez wcześniejszego zakupu foremek i palnika nie każdy będzie mógł go wykonać samodzielnie w domu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*