Mochi
Kuchnia Japońska, Przepis, Wypieki

Mochi

Czas: 3 Hours, 30 Minutes Trudność: Łatwe 0 komentarzy

Mochi są to tradycyjne japońskie ciastka, które przygotowywane są z klejącego ryżu, mąki ryżowej nazywanej mochiko i nadziewane pastą ze słodkiej, czerwonej fasoli i truskawek. Obtoczone są w czarnym sezamie, sojowym proszku lub zabarwione na zielono dzięki dodatkowi sproszkowanych liści yomogi. Jest to popularna przekąska również na Hawajach, w południowej Korei, Tajwanie, Kambodży i Tajlandii. Spożywa się je przez cały rok, ale najbardziej kojarzą się z celebrowaniem Nowego Roku. Wtedy sporządza się ogromne ilości tych przysmaków. Są bardzo delikatne i smaczne. Ponadto występują w wersji na słodko jak i na wytrawnie. Jest to deser na tyle uniwersalny, że z powodzeniem może być modyfikowany na różne sposoby. Mogą mieć postać idealnych kulek lub owalnych bułeczek i różne kolory oraz odmienny stopień twardości.

Mochi

Autor przepisu: Książka kucharska
5.0 od 1 głos
Danie: MochiKuchnia: JapońskaTrudność: Łatwe
Porcje

4

porcje
Przygotowanie

3

godz. 
Wykonanie

30

min.
Kalorie

275

kcal

Mochi to japoński deser z czerwonej fasoli i mąki ryżowej. Uwielbiany także u nas w Polsce, gdzie zdobywa rzeszę fanów. Zobacz przepis.

Tryb gotowania

Ekran nie wygasza się pozwalajac gotować

Składniki:

  • 1 szklanka posłodzonej pasty z czerwonej fasoli

  • 1 szklanka mąki ryżowej

  • 1/2 szklanki skrobi kukurydzianej

  • 1/4 szklanki cukru

  • 1 łyżeczka sproszkowanej zielonej herbaty

  • 1 szklanka wody

Sposób wykonania:

  • W pierwszej kolejności należy pastę z fasoli zawinąć w folię aluminiową i włożyć do zamrażalnika na 3 godziny.
  • Następnie mąkę ryżową połączyć z zieloną herbatą, cukrem i wodą, dokładnie wymieszać, włożyć do mikrofali i ogrzewać 3,5 minut.
  • W międzyczasie wyjąć pastę i podzielić ją na 8 części.
  • Ryż dokładnie wymieszać i ogrzewać jeszcze przez 30 sekund.
  • Na blacie posypanym skrobią ziemniaczaną należy formować kulkę z każdych dwóch łyżek gorącej papki ryżowej, którą następnie należy spłaszczyć.
  • Na koniec takim plackiem należy owinąć porcję pasty fasolowej i uformować podłużną bułeczkę. Odłożyć na woskowany papier i podawać.
Zobacz także:  Zupa jarzynowa

Dołącz do nas

Śledź PychaMniam na Facebooku

Mochi – ciekawostki

Ciekawostką jest fakt, że mochi wykonuje się podczas tradycyjnej ceremonii, która nazywa się mochitsuki. Wtedy ciasto ryżowe ubijane jest specjalnym ubijakiem w wielkim drewnianym lub kamiennym moździerzu, a następnie formuje się w różne kształty, które przeważnie przypominają spłaszczone kulki. Tradycja głosi, że gdy zjemy to ciasteczko ze słodkim nadzieniem podczas sylwestrowo-noworocznego okresu, to zapewnimy sobie pomyślność w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy.

Ponadto mochi do 11 stycznia ozdabia się domy, a gdy stwardnieją należy je rozbić. Tradycja zabrania ich krojenia, gdyż może to przynieść nieszczęście dla całej rodziny. Kolejną tradycją jest to, że przepis na mochi musi zostać przygotowany własnoręcznie od początku do końca. Trzeba pamiętać, że główny składnik, czyli ryż lub mąka muszą być specjalną, kleistą odmianą. Chodzi o to, że podczas obróbki termicznej zwiększają swoją objętość, a poszczególne ziarna zaczynają się do siebie lepić. Ciasteczka z ryżu były już popularnym przysmakiem w okresie panowania w Japonii dynastii Heian, czyli między VIII a XII wieku.

Mochi jest ciekawą alternatywą w porównaniu z klasycznymi zachodnimi słodyczami. Zawiera spore ilości cukrów prostych, które obciążają nasz system insulinowy, ale z drugiej strony jest to produkt pozbawiony tłuszczu, cholesterolu i glutenu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*