Gofry
Desery, Kuchnia Polska, Przepis, Wypieki

Gofry

Czas: 25 minut Trudność: Łatwe 0 komentarzy

Gofry są rodzajem chrupkiego lub pulchnego ciasta o charakterystycznym prostokątnym czy kwadratowym kształcie z kratownicą. Przygotowywane są w gofrownicy, która powinna mieć nie mniej niż 1000 W. Te o słabszej mocy mogą sprawić, że gofry będą miękkie i galaretowate. Podawane są często z różnymi dodatkami takimi jak: owoce, bita śmietana, dżem, lody, polewa lub posypane cukrem pudrem. Ponadto mogą występować również w formie wytrawnej np z serem żółtym, bekonem, jajkiem sadzonym, duszonymi pieczarkami czy twarożkiem z rzodkiewką lub szczypiorkiem. Świetnie sprawdzą się również z sałatą, awokado czy czerwoną cebulą. Gofry to idealna propozycja na letni deser, kolację, słodką przekąskę lub śniadanie. W tamtych czasach były zamiennikiem pieczywa i podawano je najczęściej z mięsami przygotowanymi w sosie. Są łatwe i szybkie w przygotowaniu, a przepis na nie jest banalnie prosty. Wystarczy kilka składników i gotowe.

Gofry

5.0 od 1 głos
Autor przepisu: Książka kucharska Danie: GofryKuchnia: PolskaTrudność: Łatwe
Porcje

4

porcje
Przygotowanie

20

min.
Smażenie

5

min.
Kalorie

285

kcal

Gofry znane i lubiane. Zajadamy się nimi na wakacjach ale nadają się także na śniadanie. Zobacz sprawdzony przepis na ciasto na gofry.

Tryb gotowania

Ekran nie wygasza się pozwalajac gotować

Składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej typ 450

  • 3 jajka

  • 350 ml mleka

  • 1 łyżka cukru

  • 2 łyżki oleju rzepakowego

  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Sposób wykonania:

  • W pierwszej kolejności należy oddzielić białka od żółtek.
  • Białka ubić na puszystą masę, a pod koniec ubijania dodać cukier.
  • Następnie dodać do ubitych białek po jednym żółtku i dokładnie zamieszać.
  • W drugiej misce wymieszać mleko z mąką, olejem i proszkiem do pieczenia.
  • Do mąki z mlekiem dodawać małymi partiami białka i delikatnie mieszać szpatułką
  • Na koniec rozgrzać gofrownicę, wyłożyć ciasto na blaszki, zamknąć i nie otwierać przez 4-5 minut. Po tym czasie powinny być złote i chrupiące.
Zobacz także:  Sałatka jarzynowa

Dołącz do nas

Śledź PychaMniam na Facebooku

Gofry – ciekawostki

Ciekawostką jest fakt, że gofry miały już swój początek w średniowieczu, a ich pieczenie odbywało się pomiędzy dwoma żeliwnymi blaszkami umieszczonymi nad paleniskiem. W XIII w powstały już pierwsze formy o kształcie plastra miodu, które przypominały już nasze obecne gofry.

Ciasto na gofry powstaje dzięki wymieszaniu mąki, cukru, soli, stopionego masła lub oleju, żółtek jaj i mleka, a następnie ubitych białek jaj. Ciekawą odmianą gofrów są gofry belgijskie, które zostały spopularyzowane w 2 połowie XX wieku. Jeżeli będziemy chłodzić gofry np na tej kratce z piekarnika, to skórka będzie wtedy bardziej chrupiąca. Drugim sposobem na chrupkość jest dobrze ubita piana z białek i stopniowe dodawanie przesianych składników. Podsumowując, prawdziwe i domowe gofry są rarytasem, który wielu z nas kojarzy się z dzieciństwem.

Ciekawostką jest fakt, że od 2017 r Gofry pruskie, czyli takie z dodatkiem drożdży w cieście, zostały wpisane na listę polskich produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Najlepsze tego typu gofry można spróbować na Warmii. Trzeba zaznaczyć, że są na tyle uniwersalne, że można je podawać z czym chcemy i na co mamy ochotę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*