Tatar wołowy
Kuchnia Francuska, Kuchnia Polska, Mięsne, Przepis

Tatar wołowy

Czas: 15 min. Trudność: Łatwe 0 komentarzy

Tatar wołowy jest to król na polskich stołach podczas świąt i ważnych uroczystości lub po prostu jako przekąska na domowym przyjęciu. Składa się ze świeżego mięsa wołowego, ogórka kiszonego i cebuli. Przyprawiony jest najczęściej tylko solą i świeżo zmielonym pieprzem. Czasem dodaje się także marynowane grzyby czy kapary. Danie uwieńczone jest żółtkiem jajka na wierzchu. Tatar wołowy ma doskonały smak i super konsystencję. Jest to bardzo efektowne danie oraz stosunkowo tanie i proste w przygotowaniu. Najważniejszą cechą tej potrawy jest to, że należy podawać ją od razu do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu, ponieważ ze względu na surowe mięso i jajko nie należy przechowywać jej na potem.

Tatar wołowy

Autor przepisu: Leon Lange
5.0 od 1 głos
Danie: TatarKuchnia: FrancuskaTrudność: Łatwe
Porcje

4

porcje
Przygotowanie

10

min.
Wykonanie

5

min.
Kalorie

180

kcal

Tatar wołowy jest to król na polskich stołach podczas świąt i ważnych uroczystości lub po prostu jako przekąska na domowym przyjęciu.

Tryb gotowania

Ekran nie wygasza się pozwalajac gotować

Składniki:

  • 150 g polędwicy wołowej

  • 1 żółtko jajka

  • 1/2 cebuli

  • 1 ogórek kiszony

  • 1 łyżka oliwy z oliwek

  • sól

  • pieprz

Sposób wykonania:

  • W pierwszej kolejności należy mięso opłukać, usunąć błonki i całość drobno posiekać.
  • Następnie należy przełożyć mięso do miski, dodać oliwę, całość wymieszać i uformować rękami mały płaski kotlecik. Mięso przełożyć na talerz.
  • W mięsie zrobić niewielkie wgłębienie i wbić do środka żółtko oraz posypać solą i pieprzem.
  • Cebulę i ogórka kiszonego pokroić w drobną kosteczkę i ułożyć na talerzu obok mięsa.

Dołącz do nas

Śledź PychaMniam na Facebooku

Tatar wołowy – dodatkowe informacje i ciekawostki

Ciekawostką jest fakt, że według legendy tatar wołowy pochodzi od plemion tatarskich, które trzymały pod siodłem cienkie płaty koniny, które w ten sposób miękły i ulegały rozdrobnieniu. Natomiast inna legenda głosi, że nazwę zawdzięczamy mieszkańcom Francji, gdzie w XIX wieku ” steak tatare” było już popularnym daniem w restauracjach. Podstawą dobrze wykonanego tatara jest mięso wołowe dobrej jakości. Klasycznie jest to polędwica wołowa, jednak wykonuje się go także z ligawy czy rostbefu. Musi być surowe, świeże i wybierane wyłącznie ze sprawdzonego i zaufanego źródła. Ponadto mięso może być zarówno posiekane jak i mielone.

Zobacz także:  Leche frita

Jednak wiele osób uważa, że prawdziwy tatar musi być jednak siekany, więc warto zadać sobie więcej trudu i poświęcić czas na posiekanie mięsa. Podaje się go ze świeżym pieczywem i dodatkami. Wszystko zależy od naszych upodobań, ale zakłada się, że przed jedzeniem wszystkie składniki należy razem wymieszać. Istnieje również tatar rybny wykonywany z łososia lub śledzi czy także taki w wersji dla wegetarian. Ponadto befsztyk tatarski jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, kreatyny, żelaza oraz witamin z grupy B.

Podsumowując, tatar wołowy cieszy się dużym szacunkiem, popularnością i ma szerokie grono zaprzysięgłych zwolenników. Z pewnością kto raz go spróbuje i wykona nie będzie mógł mu się oprzeć.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*