Dżem arbuzowy
Kuchnia Turecka, Przepis, Przetwory

Dżem arbuzowy

Czas: 1 Hours, 30 Minutes Trudność: Łatwe 0 komentarzy

Dżem arbuzowy jest to pyszny dżem o egzotycznym smaku, który idealnie sprawdzi się jako dodatek do naleśników, gofrów, owsianek lub świeżego chleba oraz jako nadzienie do ciast i tortów. Jest to świetny sposób, aby zachować smak sezonowych owoców wraz z ich właściwościami. Ponadto jest lekko słodki i ma orzeźwiający smak, co sprawia, że jedząc go jesienią czy zimą przypominamy sobie letnie chwile. Aby go przygotować potrzebujemy tylko kilka łatwo dostępnych składników takich jak: arbuz, sok z cytryny i cukier lub miód. Jeżeli chcemy zdrowszą wersję dżemu możemy pominąć cukier. Jest łatwy w przygotowaniu więc warto przygotować go w swojej kuchni.

Dżem arbuzowy

Autor przepisu: Leon Lange
5.0 od 1 głos
Danie: Dżem z arbuzaKuchnia: TureckaTrudność: Łatwe
Porcje

24

porcje
Przygotowanie

30

min.
Wykonanie

1

godz. 
Kalorie

340

kcal

Pyszny dżem o egzotycznym smaku, który sprawdzi się jako dodatek do naleśników, gofrów, owsianek lub chleba oraz jako nadzienie do ciast.

Tryb gotowania

Ekran nie wygasza się pozwalajac gotować

Składniki:

  • 2 kg arbuza

  • 1 kg cukru

  • 50 ml soku z cytryny

Sposób wykonania:

  • pierwszej kolejności należy arbuza pokroić w drobną kostkę, usunąć pestki, zasypać cukrem i odstawić w chłodne miejsce na ok 2 godziny.
  • Następnie gdy arbuz puści sok przełożyć go na patelnię i smażyć go na średnim ogniu przez ok 50-60 min od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie dodać świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Kontynuować smażenie przez kolejne 20 min.
  • Gdy dżem nabierze gęstej konsystencji należy przełożyć go do wyczyszczonych i wyparzonych wcześniej słoików. Słoiki szczelnie zakręcić, ułożyć do góry dnem i odstawić do wystygnięcia.

Dołącz do nas

Śledź PychaMniam na Facebooku

Zobacz także:  Zupa koperkowa

Dżem arbuzowy – dodatkowe informacje

Najważniejszą rzeczą podczas przygotowania dżemu arbuzowego jest dobre wybranie arbuza. Musi być dojrzały, głęboko zielony, ciężki jak na swój rozmiar i lekko miękki w dotyku oraz powinien wydawać pusty dźwięk podczas stuknięcia. Miąższ natomiast powinien być różowy lub czerwony i soczysty. Smak takiego dżemu można również urozmaicić dodając odrobinę pasty waniliowej. Ponadto nie trzeba go pasteryzować, wystarczy tylko słoiki ułożyć do góry dnem i odłożyć do wystudzenia.

By domowy dżem arbuzowy zachował swoją świeżość, należy je przekładać do dokładnie wyparzonych i szczelnych słoików, a ich nakrętki powinny być pozbawione jakichkolwiek uszczerbień czy śladów rdzy. Dżemy z arbuza zaleca się przechowywać w chłodnych i ciemnych miejscach np. w piwnicy. Arbuz składa się głównie z wody i jest ceniony przede wszystkim za swoje walory smakowe. Zawiera również witaminę A, C, E i K oraz witaminy z grupy B oraz składniki mineralne takie jak: potas, magnez, miedź, cynk, żelazo, wapń, mangan, sód i fosfor. Ponadto opóźnia starzenie się komórek, redukuje ciśnienie krwi, dodaje energii, poprawia jakość snu i wspomaga koncentrację.

Podsumowując, dżem arbuzowy jest pyszny, orzeźwiający, smaczny i zdrowy. Jest idealnym wyborem na znalezienie łatwego i zdrowego letniego przysmaku. Z pewnością wszyscy domownicy szczególnie dzieci będą zachwyceni z tego wyśmienitego i słodkiego dżemu arbuzowego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*