Rosół drobiowy
Kuchnia Polska, Przepis, Zupa

Rosół drobiowy

Cooks in 2 Hours, 30 Minutes Difficulty Easy 0 comments

Rosół jest to niezagęszczana zupa, która jest wywarem mięsno-warzywnym. Można przyrządzić go z drobiu, wołowiny lub baraniny. Najlepszy jest taki, który gotowany jest na drobiu z dodatkiem wołowiny. Podawany jest najczęściej z domowej roboty makaronem typu nitki, rzadziej z ziemniakami lub lanym ciastem. Przygotowanie rosołu polega przede wszystkim na długim gotowaniu mięsa wraz z włoszczyzną m. in. marchewką, pietruszką korzeń, opaloną cebulą, porem oraz ćwiartką kapusty włoskiej. Ponadto może być bazą do przygotowania wielu innych zup np. krupniku, pomidorowej, jarzynowej czy barszczu. Rosół to jedna z narodowych potraw polskich oraz typowe i tradycyjne niedzielne danie, które podawane jest również na różne uroczystości.

Rosół drobiowy

Autor przepisu: Książka kucharska
5.0 od 1 głos
Danie: RosółKuchnia: PolskaTrudność: Łatwe
Porcje

4

porcje
Przygotowanie

30

min.
Gotowanie

2

godz. 
Kalorie

215

kcal

Rosół. Zupa związana z uroczystymi obiadami. Od niedzielnego obiadu aż po weselny stół. Wszędzie króluje rosół. A jaki jest sekret gotowania?

Tryb gotowania

Ekran nie wygasza się pozwalajac gotować

Składniki:

  • 1 udko z kurczaka

  • 4 skrzydełka

  • 3 korzeń marchewki

  • 1 korzeń pietruszki

  • 1 kawałek selera

  • 1 kawałek pora

  • 1 kawałek kapusty włoskiej

  • 1 cebula

  • sól

  • pieprz

  • 2 kulki ziela angielskiego

  • 1 liść laurowy

Sposób wykonania:

  • W pierwszej kolejności należy włożyć mięso do garnka, zalać zimną wodą i zagotować.
  • Następnie zmniejszyć ogień i łyżką cedzakową lub małym sitkiem zebrać szumowiny.
  • Kolejnym krokiem jest przygotowanie warzyw. Marchew, seler i pietruszkę obrać a obraną cebulę obrać i opalić.
  • Tak przygotowane warzywa dodać do rosołu, przyprawić przyprawami i dodać ziele i liść laurowy.
  • Wszystko razem gotować na małym ogniu przez minimum 2 godziny. Należy pamiętać, że rosół czym dłużej jest gotowany tym jest smaczniejszy.
  • Ugotowany rosół podawaj z ziemniakami lub makaronem.

Dołącz do nas

Śledź PychaMniam na Facebooku

Ciekawostki o rosole

Przepis na rosół polski znalazł się w pierwszej książce kucharskiej w 1682 roku w Polsce. Bardzo trudno ustalić jednoznacznie jaka jest wartość odżywcza rosołu, ponieważ zależy ona od rodzaju mięsa i kości, ich ilości, użytych warzyw, jakości składników czy czasu gotowania.

Zobacz także:  Zupa pomidorowa

Uważa się, że zdrowotny rosół to taki, który gotowany jest na kościach szpikowych, ponieważ szpik kostny jest bogatym źródłem witaminy A i K, żelaza, selenu, cynku, manganu i kwasów tłuszczowych. Ciekawostką jest fakt, że rosół tradycyjnie uznawany jest za remedium przy przeziębieniu, osłabieniu czy na kaca. Najbardziej popularne są dwa rodzaje rosołu. Rosół drobiowy, który jest intensywny i aromatyczny oraz zawiera dużą ilość warzyw korzeniowych i aromatyczne przyprawy. Jest źródłem wielu cennych witamin takich jak: witamina C, B6, A i E, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, kwasu foliowego oraz minerałów: wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, sodu, potasu, cynku oraz manganu. Rosół z kurczaka jest niskokaloryczny, dlatego mogą po niego sięgać osoby na dbające o linię, a także pomaga zapobiegać nadciśnieniu l, a zawarty w nim kolagen wzmacnia stawy i przeciwdziała zwężaniu się tętnic.

Drugim rodzajem jest rosół wołowy, który jest pikantniejszy, bardziej wyrazisty w smaku niż drobiowy oraz ciemniejszy i bardziej tłusty. Ponadto jest bardziej sycący i pożywny. Dostarcza składników odżywczych, które wzmacniają oraz doskonale wpływają na układ pokarmowy. Świetnie odżywia organizm.

Sekrety dobrego aromatycznego rosołu

Już pierwsza łyżka i wiemy, czy dany rosół ma to coś – głębię smaku i zachwycający aromat. Co sprawia, że popularna zupa jest albo tylko dobra, albo zachwycająco dobra. Kucharki mają swoje sekrety. Oto kilka z nich. Po pierwsze mięso. Zarówno rodzaj jak i jakość. Dobry rosół to kilka rodzajów mięsa, na przykład mięso z kaczki i kurczaka. Plus wołowina. Najlepiej, by mięso było ekologiczne. Ważny jest też początek gotowania. Mięsa nie zalewamy gorącą wodą. Tylko i wyłącznie zimną. Tylko wtedy mięso “odda” zupie to, co najlepsze.

Czas gotowania to minimum dwie, trzy godziny. A najlepiej jeszcze dłużej. Niektórzy gotują rosół od rana, aż do pory obiadowej. Zupa jedynie “mruga” na małym ogniu. No cóż, rosół nie jest zupą, którą robi się szybko. To jeden z jej sekretów. Warzywa powinny być różnorodne i powinno być ich dużo. Marchew, pietruszka, seler, por. Należy zachować ostrożność, na przykład: im więcej dodamy marchewki, tym rosół będzie słodszy. Są kucharki, które zalewają warzywa zimną wodą i gotują je oddzielnie. Dopiero później dodają je do rosołu. Jeżeli nie gotujemy warzyw w oddzielnym garnku, dodajmy je pod koniec gotowania. W przeciwnym wypadku rozgotują się i nie będą smaczne.

Zobacz także:  Lasagne bolognese

A przyprawy? Jeżeli zastosujemy się do powyższych wskazówek, rosół nie będzie potrzebował dużej ilości przypraw. W zasadzie wystarczy sól i świeżo zmielony pieprz. Rosół sam w sobie będzie esencjonalny i aromatyczny. No cóż, trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że rosół to jednak królewska zupa.

Dlaczego rosół gotujemy właśnie w Niedzielę?

Odpowiedź na pytanie dlaczego w polskich domach w niedzielę na stole stawia się wazę z aromatycznie pachnącym rosołem, ma swoje zaczątki na przełomie XIX i XX wieku. Właśnie wtedy uznano, że ta charakterystyczna zupa, której nieodłącznym składnikiem jest makaron to tanie odświętne.

W książkach kucharskich rosół to bez wątpienia lider pośród wszystkich zup. Jego receptura przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, a jego liczne odmiany uzależnione są od regionu, tradycji i przeznaczenia. Bo przecież to nie tylko tradycyjna potrawa, ale także serum na wiele dolegliwości. Podawany w mocno esencjonalnej formie zawiera m.in. Cysteinę, czyli substancję rozrzedzające śluz, czy też ułatwiające odkrztuszanie. Wydawać się może, że ten “symbol niedzieli” to bardzo proste danie, które nie wymaga wielkich kulinarnych umiejętność. Owszem w podstawowej formie ugotuje go nawet kuchenny laik. Natomiast dobry rosół, potrzebuje sporej uwagi. Bardzo ważne jest, aby gotować go powoli, gdyż bulion najpierw oddaje smak mięsa- najbardziej pożądane jest mięso z kurczaka z niewielkim dodatkiem mięsa wołowego.

To nie wszystko, ten delikatny smak, wymaga jeszcze przede wszystkim odpowiedniego doprawienia, ale to już kwestia gustu i smaku. A jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje. Istotną rolę odgrywa również makaron, bez którego rosół byłby tylko namiastkę tego świątecznego dania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*