Ciasto pani Walewska nazywane także pychotką, to pyszne i popularne ciasto, które składa się z kilku warstw, puszystej bezy z płatkami migdałowymi, dżemu porzeczkowego dla przełamania słodkiego smaku, ze smacznym kremem budyniowym w środku i kruchego ciasta. Idealnie sprawdzi się na przyjęcia, imprezy okolicznościowe, jako deser do kawy czy herbaty lub jako tort urodzinowy, ponieważ jest bardzo wysokie i dobrze się kroi. Przepis jest dość prosty, ale wymaga trochę zaangażowania i skupienia podczas całego procesu przygotowywania.
Ciasto pani Walewska – ciekawostki i dodatkowe informacje
Ciekawostką jest fakt, że podobno nazwa tego ciasta pochodzi od nazwiska kochanki Napoleona Bonaparte, Pani Marii Walewskiej. Istnieją różne wersje tego ciasta: z migdałami, wiórkami kokosowymi lub orzechami oraz z kwaśnym dżemem lub powidłami. Najważniejsze jednak jest to, że w każdej swojej wersji smakuje wyśmienicie. W wersji letniej dla urozmaicenia można dodać do kremu sezonowe owoce np.: truskawki, maliny, borówki czy wiśnie. Jednak smakuje i można przygotowywać je przez cały rok.
Ważnym elementem, gdy wykonamy już to ciasto jest odłożenie go w chłodne miejsce na minimum 2 godziny lub całą noc, aby kruche ciasto odrobinę zmiękło, ponieważ dzięki temu wygodnie będzie się je kroiło. Przygotowanie pani walewskiej nie należy do najkrótszych, dlatego można rozłożyć proces robienia na dwa dni: w pierwszy dzień upiec spody, a w drugi przygotować krem i przełożyć nim ciasto. Jeżeli będziemy przechowywać je w lodówce to zachowa świeżość nawet 3 dni.
Podsumowując, ciasto pani Walewska to ciasto, które rozpływa się w ustach i z pewnością każdy kto go choć raz spróbował, nie będzie w stanie zapomnieć tego smaku i będzie przygotowywał je częściej. Po prostu nie można się mu oprzeć. Słodki spód w połączeniu z pysznym kremem, bezą i przełamującym smak dżemem daje niesamowity efekt. Ponadto jest lekkie, pyszne, smaczne, efektowne, puszyste i w sam raz słodkie. Domownicy i goście z pewnością będą zachwyceni. Nie bez powodu zwie się pychotką.