Dania wigilijne smakują nam wyjątkowo przede wszystkim dlatego, że spożywamy je właśnie w ten jedyny dzień w roku. Są to potrawy tradycyjne podawane od wielu lat w każdym polskim domu: każdy z nas miło wspomina Boże Narodzenie szczególnie z czasów dzieciństwa lub młodości, kiedy spędzaliśmy je z rodzicami lub dziadkami. I właśnie dlatego smak tych świątecznych dań kojarzy nam się ze spokojem, domowym ciepłem, beztroskim odpoczynkiem. Nic zatem dziwnego, że tak chętnie wracamy do tradycji i znanych z młodości smaków, które przywołują najmilsze wspomnienia. A wśród nich kapusta z grochem.
Jedną z najbardziej popularnych potraw jest kapusta z grochem (albo groch z kapustą). W każdym domu istnieje tradycyjny, rodzinny przepis na to danie. Owe receptury mogą różnić się proporcjami lub użytymi składnikami. W naszym przepisie wyjątkowego smaku kapuście nadadzą szklanka białego wina oraz przyprawy takie jak listki laurowe czy ziarenka ziela angielskiego. Przygotowując to danie, warto również poświęcić trochę czasu na właściwy wybór warzyw bo to niewątpliwie także wpływa na smak całej potrawy. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno warzyw prosto od rolnika, ze sprawdzonego i ekologicznego gospodarstwa. Poznajmy przepis na jeden z symboli polskiej Wigilii Bożego Narodzenia: kapustę z grochem. Z tych składników uzyskamy sześć porcji potrawy.
Krótkie uwagi
Ciężko w to uwierzyć, ale w moich rejonach na wigilię nie podawało się kapusty z grochem. Jednak gdy pierwszy raz spróbowałem tego dania to nie wyobrażam sobie wigilijnej kolacji bez kapusty z grochem. Stałem się takim fanem tego dania, że przygotowuję je nie tylko w wigilię ale też często w środku roku jako dodatek do obiadu, najczęściej do ziemniaków. I uwaga – nikogo z jedzących obiad nie dziwi to. Dlatego nie czekaj na 24 grudnia. Możesz przygotować to danie w dowolnym dniu, kiedy tylko masz ochotę. Jeśli natomiast chodzi o wino – ja wybieram wytrawne, ty możesz półwytrawne. Nie wiem jak sprawdziłoby się z winem słodkim. Możesz poeksperymentować.