Makowiec to ciasto, które przekłada się masą ze zmielonego maku, cukru lub miodu i bakalii. Może mieć formę placka lub tarty, gdzie gruba warstwa masy makowej wykładana jest na cienką warstwę ciasta, podłużnego, zawijanego ciasta w kształcie wałka lub strudla. W kuchni polskiej jest to typowe i bardzo popularne danie wigilijne i wielkanocne. Ponadto idealnie sprawdzi się na spotkania rodzinne czy inne ważne uroczystości. Może być przygotowany zarówno na kruchym cieście jak i na drożdżowym. Makowiec jest pyszny, wilgotny, miękki, a jego cechą charakterystyczną jest czarno-biały rulon. W Polsce istnieje bardzo dużo przepisów na ten deser, ponieważ w każdym regionie piecze się go zupełnie inaczej.
Makowiec – dodatkowe informacje
Najważniejszym elementem, aby makowiec był udany jest dobrze przygotowana masa makowa. Można kupić gotową, jednak najsmaczniejsza jest ta przygotowana samodzielnie w domu. Jej zrobienie jest dość pracochłonne, ale dla super efektu warto poświęcić jej trochę czasu. Przed zmieleniem należy mąk odpowiednio przygotować. Jednym sposobem jest przelanie wrzątkiem ziaren na sitku, a następnie dokładne ich odsączenie i odparowanie.
Kolejną metodą jest zalanie maku zimnym lub gorącym mlekiem lub wodą i odstawienie go na pewien czas do namoczenia. Tak przygotowany mak według wybranego sposobu, należy zmielić dwukrotnie lub trzykrotnie w maszynce do mięsa przez sitko o najmniejszych oczkach. Gdy będzie gotowy należy ucierać go z cukrem lub miodem, po czym dodać bakalie takie jak: posiekane orzechy włoskie, migdały, namoczone rodzynki, kandyzowaną skórkę pomarańczową lub cytrynową. Ciekawostką jest fakt, że według ludowych wierzeń mak spożywany w Wigilię Bożego Narodzenia miał zapewnić szczęście i chronić przed działaniem złych sił. Ponadto jest to symbol urodzaju i płodności. Makowce znajdują się na “Liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi”.
Makowiec pomimo tego, że jest to ciasto kaloryczne. to jest również bogaty w składniki odżywcze, głównie za sprawą maku, orzechów i bakalii. Zawiera witaminy z grupy B, witaminę E, kwas foliowy oraz sole mineralne takie jak: fosfor, magnez, potas, selen, sód i żelazo. Podsumowując makowiec jest zdrowy, smaczny i zawsze się udaje.