Testosteron u kobiet. Które produkty go zwiększają?
Blog

Testosteron u kobiet. Które produkty go zwiększają?

0 komentarzy

Testosteron występuje powszechnie w organizmie człowieka, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Mężczyźni mają zwykle więcej testosteronu niż kobiety. To wynika z ich naturalnych cech, a w przypadku kobiet, jeśli jest go więcej niż powinno, może to stanowić problem dla zdrowia. Z tego powodu, jeśli jesteś kobietą, dobrze jest wiedzieć, jakie rodzaje żywności mogą zwiększyć poziom testosteronu w Twoim organizmie. W ten sposób, jeśli masz problem z tym hormonem, możesz ograniczyć jego spożycie lub je zwiększyć, w zależności od przypadku. 

Testosteron u kobiet.

Chociaż testosteron jest uważany za podstawowy męski hormon płciowy, jest on niezbędny we wszystkich aspektach dojrzewania i rozwoju kobiet. Testosteron wpływa na produkcję estrogenów, cykle menstruacyjne i owulacyjne, rozwój tkanki piersi, wzrost włosów i libido. Gdy wraz z wiekiem jego poziom obniża się w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym, może wystąpić zmęczenie, drażliwość, osłabienie mięśni, osteoporoza i brak libido. Hormonalna terapia zastępcza może zniwelować te objawy. Jednak w razie potrzeby spożywanie odpowiednich rodzajów pokarmów może również pomóc w naturalny sposób zwiększyć poziom testosteronu.

Testosteron u kobiet. Które produkty go zwiększają?

Produkty spożywcze zwiększające poziom testosteronu.

Nie pomijaj poniższych produktów spożywczych, ponieważ w razie potrzeby mogą one zwiększyć poziom testosteronu w organizmie kobiety. 

  • Banany i awokado. Banany są dobrym źródłem pożywienia i mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu testosteronu. Banany zwiększają również poziom energii i zawierają witaminy z grupy B, które wpływają na gospodarkę hormonalną, oraz potas, który jest niezbędny do produkcji testosteronu. Awokado jest również dobrym źródłem potasu i witamin z grupy B.
  • Ostrygi i żywność bogata w cynk. Kobiety po menopauzie są narażone na niedobory cynku, co sugeruje, że czynnikiem sprawczym mogą być zmiany w diecie. Mówi się, że cynk podnosi poziom testosteronu, a surowe ostrygi, które zawierają cynk, selen i magnez, są często uważane za afrodyzjak ze względu na ich wpływ na libido. Inne pokarmy bogate w cynk to wołowina, kurczak, orzeszki piniowe, łosoś i indyk. Jogurt zawiera również cynk i jest dobrym źródłem wapnia, który może pomóc w walce z osteoporozą.
  • Jajka. U kobiet testosteron jest wytwarzany w jajnikach i nadnerczach. Jajka bogate w białko mogą wspomagać pracę nadnerczy w celu utrzymania zdrowej równowagi testosteronu w organizmie. Jaja są również bogate w witaminy B5 i B6, które pomagają obniżyć poziom stresu oraz zmniejszyć drażliwość i depresję.
  • Wątroba. Witamina A może pomóc organizmowi utrzymać prawidłową równowagę testosteronu i zwiększyć siłę mięśni. Witamina A znajduje się w źródłach zwierzęcych, takich jak wątroba, jaja i mleko. Organizm przetwarza również pokarmy bogate w beta-karoten – takie jak szpinak, słodkie ziemniaki, marchew i jarmuż, na witaminę A, wykorzystując ją w razie potrzeby.
  • Szparagi i żywność bogata w witaminę E. Szparagi, jako bogate źródło witaminy E, są przydatne w podnoszeniu poziomu testosteronu u mężczyzn i kobiet w celu zwiększenia libido. Dobrym źródłem witaminy E są także awokado, orzechy, oleje roślinne, gorczyca i boćwina szwajcarska. Boćwina szwajcarska ma dodatkową zaletę, ponieważ jest bogata w magnez, składnik odżywczy niezbędny dla zdrowia kości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*