Zupa rybna to danie pochodzi z kuchni francuskiej, ale występuje w kuchniach wielu krajów, a w kuchni polskiej jest znane szczególnie podczas kolacji wigilijnej gdzie podawana jest z łazankami. Głównym składnikiem są głowy i ogony karpia oraz czasem owoce morza, które nadają jej charakterystyczny smak i aromat. Podawana jest najczęściej z makaronem lub grzankami, a czasem także z ziemniakami i rybnymi pulpetami. Ryby do tej pysznej zupy mogą być różnego rodzaju, zarówno morskie jak i te z wód śródlądowych. Ponadto ta potrawa jest pożywna, rozgrzewająca, a także łatwa i prosta w przygotowaniu. Atutem jest to, że jej podstawowy przepis można modyfikować na wiele różnych sposobów i podawać z czym tylko chcemy. To dobra alternatywa na rodzinny obiad.
Zupa rybna – ciekawostki
Do zupy rybnej można dodać różne gatunki ryb. Najpopularniejsza jest jednak z karpia, dorsza, szczupaka, węgorza czy łososia. Dobrze wykonana powinna być porządnie doprawiona, aby wydobyć pełnię smaku i aromatu. Pasują do niej takie przyprawy jak: szafran, cynamon, kminek, oregano, tymianek, imbir, ostra i słodka papryka lub świeży koperek.
Ponadto można dodać również sos sojowy, który także idealnie pasuje. Ciekawostką jest fakt, że zupa rybna kiedyś przygotowywana była dla ludzi biedniejszych, których nie było stać na nic innego, jak tylko na samodzielnie złowione ryby. Natomiast dziś uznawana jest za jedno z bardziej wykwintnych dań, które potrafi kosztować naprawdę dużo pieniędzy. Zupa z kawałkami ryby będzie pyszna zarówno podawana ze śmietaną i koperkiem jak i z koncentratem pomidorowym. Natomiast jej gęstość może być regulowana na wiele sposobów. Gotowy wywar może być zagęszczony zasmażką lub śmietaną.
Wszystko jednak zależy od tego jakiej ryby się użyje. Jeśli będzie to wywar na całej rybie lub jej fragmentach z ośćmi to wywar będzie bardziej gęsty, ale jeżeli będą to same filety to zupa będzie rzadsza a jej smak łagodniejszy. Trzeba zaznaczyć, że pierwsze wzmianki na temat tej zupy pojawiły się w Polsce w książkach kucharskich w XVIII wieku.