Zupa pho najbardziej znana potrawa kuchni wietnamskiej. Można powiedzieć, że jest to inaczej wietnamski rosół, który gotowany jest na kościach lub ogonach, dużym i grubym płacie mięsa wołowego lub wieprzowego, sosem rybnym i z wyjątkowymi przyprawami m. in. anyżem, kardamonem czy świeżym imbirem. Oczywiście podawana jest z dodatkiem makaronu ryżowego. Świetnie smakuje również podana z pulpecikami czy jajkami. Cechą charakterystyczną tej potrawy jest mięsny smak, gęstość i lepkość oraz anyżowo – korzenny aromat. Idealna propozycja na obiad lub śniadanie po imprezie, ponieważ zupa ta uważana jest przez Polaków za posiłek regeneracyjny po całonocnych wyprawach. Podczas gotowania tej zupy trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czym dłużej się gotuje tym jest bardziej wyraźniejsza i esencjonalna. Powinno się ją gotować minimum 5 godzin.
Zupa pho – ciekawostki
Ważnym elementem w kuchni wietnamskiej jest sposób podania zupy. Najczęściej serwuje się ją w niewielkiej miseczce i zjada pałeczkami. Ciekawostką jest fakt, że zupa pho powstała w północnej części Wietnamu w XX w. Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy tej zupy: Pho bo z wołowiną lub Pho ga z kurczakiem.
Dobrym sposobem na urozmaicenie tego dania będzie dodatek czerwonej cebuli i szczypiorku. Na koniec wystarczy zalać mieszankę aromatycznym bulionem i udekorować kiełkami fasoli. Ponadto dodatkiem do tego dania może być bagietka, która idealnie się sprawdzi i będzie pysznie smakować. Natomiast jeżeli chcemy, aby makaron ryżowy nabrał odpowiedniego aromatu, należy na maczać go w wywarze do momentu zamknięcia i przełożyć do miseczki.
Składniki w zupie pho to bogactwo mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki zawartości mięsa i kości jest dobrym źródłem białka, glukozaminy, chondroityny i kolagenu, które mogą wspierać zdrowie stawów. Ponadto zawiera także imbir, który posiada gingerol i ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, dzięki czemu bóle stawów i stany zapalne są mniejsze. W zupie jest również wiele przypraw i ziół, które zawierają polifenole. Związki te zmniejszają ryzyko chorób przewlekłych takich jak: choroby serca i nowotwory.