Zupa pho
Kuchnia Wietnamska, Przepis, Zupa

Zupa pho

Czas: 1 Hours, 00 Minutes Trudność: Łatwe 0 komentarzy

Zupa pho najbardziej znana potrawa kuchni wietnamskiej. Można powiedzieć, że jest to inaczej wietnamski rosół, który gotowany jest na kościach lub ogonach, dużym i grubym płacie mięsa wołowego lub wieprzowego, sosem rybnym i z wyjątkowymi przyprawami m. in. anyżem, kardamonem czy świeżym imbirem. Oczywiście podawana jest z dodatkiem makaronu ryżowego. Świetnie smakuje również podana z pulpecikami czy jajkami. Cechą charakterystyczną tej potrawy jest mięsny smak, gęstość i lepkość oraz anyżowo – korzenny aromat. Idealna propozycja na obiad lub śniadanie po imprezie, ponieważ zupa ta uważana jest przez Polaków za posiłek regeneracyjny po całonocnych wyprawach. Podczas gotowania tej zupy trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czym dłużej się gotuje tym jest bardziej wyraźniejsza i esencjonalna. Powinno się ją gotować minimum 5 godzin.

Zupa pho

Autor przepisu: Książka kucharska
5.0 od 1 głos
Danie: Zupa phoKuchnia: WietnamskaTrudność: Łatwe
Porcje

4

porcje
Przygotowanie

20

min.
Gotowanie

40

min.
Kalorie

260

kcal

Zupa pho to tradycyjna wietnamska zupa, która hitem wdziera się na nasze stoły wraz z innymi azjatyckimi zupami typu ramen. Zobacz przepis.

Tryb gotowania

Ekran nie wygasza się pozwalajac gotować

Składniki:

  • 500 g polędwicy wołowej

  • 200 g makaronu ryżowego

  • 150 g fasoli mung kiełki

  • 50 g cebuli czerwone

  • 50 g cebuli dymki

  • imbir świeży

  • 1 świeża papryczka chilli

  • 1 garść kolendry świeżej

  • 100 g sosu rybnego

  • 2 ząbki czosnku

  • 1 limonka (sok)

Sposób wykonania:

  • W pierwszej kolejności należy cebulę dymkę obrać, pokroić na 4 części, przypalić nad ogniem, włożyć do garnka, dodać oczyszczoną polędwicę, zalać 2 litrami wody i gotować wywar mięsny przez około 40 minut. Po tym czasie mięso wyjąć a bulion przecedzić.
  • Następnie ugotowane mięso trzeba pokroić w cienkie paski i dodać do bulionu razem z kawałkiem imbiru, dwoma ząbkami czosnku, wyciśniętym sokiem z jednej limonki oraz 100 g sosu rybnego. Całość zagotować.
  • Do miski odlać część zupy i namoczyć w niej makaron ryżowy do momentu, aż będzie miękki. Po tym czasie rozłożyć go w miseczkach, a zupę wlać z powrotem do garnka.
  • Dodać jedną posiekaną papryczkę chilli, bazylię oraz kolendrę, a cebulę czerwoną pokroić na cienkie paski i ułożyć wraz z ziołami na makaronie.
  • Na koniec makaron należy zalać wywarem z mięsem i podawać bezpośrednio po przygotowaniu i udekorować kiełkami fasoli.
Zobacz także:  Żurek

Dołącz do nas

Śledź PychaMniam na Facebooku

Zupa pho – ciekawostki

Ważnym elementem w kuchni wietnamskiej jest sposób podania zupy. Najczęściej serwuje się ją w niewielkiej miseczce i zjada pałeczkami. Ciekawostką jest fakt, że zupa pho powstała w północnej części Wietnamu w XX w. Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy tej zupy: Pho bo z wołowiną lub Pho ga z kurczakiem.

Dobrym sposobem na urozmaicenie tego dania będzie dodatek czerwonej cebuli i szczypiorku. Na koniec wystarczy zalać mieszankę aromatycznym bulionem i udekorować kiełkami fasoli. Ponadto dodatkiem do tego dania może być bagietka, która idealnie się sprawdzi i będzie pysznie smakować. Natomiast jeżeli chcemy, aby makaron ryżowy nabrał odpowiedniego aromatu, należy na maczać go w wywarze do momentu zamknięcia i przełożyć do miseczki.

Składniki w zupie pho to bogactwo mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki zawartości mięsa i kości jest dobrym źródłem białka, glukozaminy, chondroityny i kolagenu, które mogą wspierać zdrowie stawów. Ponadto zawiera także imbir, który posiada gingerol i ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, dzięki czemu bóle stawów i stany zapalne są mniejsze. W zupie jest również wiele przypraw i ziół, które zawierają polifenole. Związki te zmniejszają ryzyko chorób przewlekłych takich jak: choroby serca i nowotwory.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*