Zupa ogórkowa
Kuchnia Polska, Przepis, Zupa

Zupa ogórkowa

Czas: 45 minut Trudność: Łatwe 0 komentarzy

Zupa ogórkowa jest to polska i pyszna zupa, którą przygotowuje się na bazie wywaru z żeberek wieprzowych, mięsnego lub mięsno-warzywnego, a głównym składnikiem są starte ogórki kiszone lub przecier ogórkowy. W różnych regionach przyrządzana jest na różne sposoby. Gotowana jest często z ryżem, ale czasem też z ziemniakami lub całkowicie bez żadnych dodatków. Najlepiej zupą ogórkową jeść w okresie jesienno-zimowym, ponieważ posiada właściwości rozgrzewające nasz organizm. Takie danie jest nie tylko sycące i zdrowe, ale również niskokaloryczne. Zupa ogórkowa ma kwaskowaty smak i wyrazisty aromat. Jest bardzo lubiana przez wszystkich nawet przez dzieci.

Zupa ogórkowa

5.0 od 1 głos
Autor przepisu: Książka kucharska Danie: ZupaKuchnia: PolskaTrudność: Łatwe
Porcje

4

porcje
Przygotowanie

15

min.
Gotowanie

30

min.
Kalorie

275

kcal

Pyszna zupa ogórkowa, która w lecie orzeźwia a w zimie grzeje. Tradycyjny, szybki i prosty przepis na zupę ogórkową z ogórków kiszonych.

Tryb gotowania

Ekran nie wygasza się pozwalajac gotować

Składniki:

  • 500 g żeberek wieprzowych lub porcja rosołowa i skrzydełka z kurczaka

  • 1 marchewka

  • 1 pietruszka korzeń

  • 1 kawałek selera korzeń

  • 1 kawałek pora lub mała cebula

  • 1,2 L wody

  • 3 średnie ziemniaki

  • 4,5 kg ogórków kiszonych

  • 100 g śmietanki 30%

  • 3 kulki ziela angielskiego

  • 3 liście laurowe

  • sól

  • pieprz

Sposób wykonania:

  • W pierwszej kolejności należy przygotować wywar. Mięso wrzucić do garnka l, zalać wodą, dodać warzywa i przyprawy i gotować ok 1,5 godziny na małym ogniu pod przykryciem.
  • Po tym czasie należy zdjąć wywar z palnika i łyżką cedzakową wszystko wyjąć, tak aby został sam rosół.
  • Następnie pokroić marchew w kostkę, ogórki kiszone obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o dużych oczkach, a ziemniaki pokroić w średniej wielkości kostkę.
  • Rosół postawić ponownie na palnik, dodać marchew i ziemniaki i gotować na małym ogniu pod przykryciem 10 min. Następnie dodać starte ogórki i gotować kolejne 10 min.
  • Na koniec wlać śmietanę i zamieszać. Można podawać ze świeżo posiekanym koperkiem.
Zobacz także:  Baklawa

Dołącz do nas

Śledź PychaMniam na Facebooku

Zupa ogórkowa – ciekawostki

Największą zaletą zupy ogórkowej są użyte do niej kiszone ogórki, ponieważ są one bogate w witaminę C, B6 i B12, które są niezbędne w diecie osób zmagających się z anemią. Często, aby podkreślić smak zupy, ogórki kiszone lub przecier ogórkowy podsmaża się na łyżce masła i dopiero dodaje do zupy. Staje się wtedy jeszcze smaczniejsza.

Ciekawostką jest fakt, że w Rosji zupa ogórkowa występuje pod nazwą “rozsolnik“, do której dodatkowo dodaje się szczaw, a gotowana jest na nerkach cielęcych lub kurzych podrobach. Coraz częściej można spotkać inną wersję tej zupy. Zamiast kiszonych ogórków dodaje się świeże ogórki. Ma ona zupełnie inny i delikatniejszy smak, ale jest równie pyszna i bardzo zdrowa. Drugim wariantem jest również taka przygotowana z ogórków małosolnych. Jest lekka, pożywna i łatwa w przygotowaniu, a dodatkowo zawiera kremowy ser feta. Ma głębszy smak i apetyczny jasny kolor.

Zupa ogórkowa zawiera ważny w odchudzaniu chrom i błonnik, który poprawia metabolizm i ułatwia procesy zachodzące w jelitach. Ponadto świetnie nawadnia, a także usuwa wodę z organizmu i jednocześnie skutecznie oczyszcza go z toksyn. Podsumowując, istnieje wiele wersji zupy ogórkowej, jednak najlepsza jest ta tradycyjna na wywarze mięsnym, z kiszonych ogórków z dodatkiem ziemniaków lub ryżu oraz zabielana śmietaną. Często dodaje się na koniec również posiekany, świeży koperek.

Ogórek i jego moc

Zielony ogórek to częsty dodatek do kanapek oraz wartościowy składnik surówek. Orzeźwiający, smaczny i niskokaloryczny przysmak wspiera nasz organizm solidną porcją witamin i minerałów. Co warto wiedzieć na jego temat? W jaki sposób zdrowa dieta z takim dodatkiem pomoże nam w utrzymaniu dobrej formy?

Ogórek i jego wartość odżywcza. Zdrowa dieta z ogórkiem jako częstym dodatkiem to odpowiednie nawodnienie organizmu oraz prosty sposób na jego odkwaszenie. Ogórek wzmocni nas jednocześnie solidną porcją składników odżywczych, takich jak witamina C czy witaminy z grupy B. W ogórku pojawia się też sporo minerałów, m.in. potas, fosfor i żelazo. Po warzywo to warto też sięgać ze względu na znajdujący się tu chlorofil, znany ze swoich moczopędnych właściwości. Dzięki temu ogórek pomoże nam w walce z toksynami, których nadmiar w organizmie może stać się przyczyną wielu poważnych problemów ze zdrowiem. W warzywie tym pojawiają się również fitosterole, dzięki którym możemy wspierać układ krążenia i zwalczać nadmiar złego cholesterolu.

Zobacz także:  Pleśniak

Kosmetyczne właściwości ogórka. Ogórek to nie tylko cenny składnik zdrowej diety, ale i naturalny kosmetyk. Maseczka z ogórka jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na worki pod oczami, a kosmetyki z ogórka cenione są za kojący wpływ na skórę. Zabiegi kosmetyczne z takim warzywem sprawiają, że możemy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, a jednocześnie oczyścić pory i rozjaśnić cerę. Kosmetyki z wyciągiem z ogórka mogą nas też chronić przed zbyt szybkim starzeniem się, do czego przyczyniają się wolne rodniki.

Zielony ogórek to cenne wsparcie dla każdego, kto chce się cieszyć zdrowiem i pięknym wyglądem. To warzywo zasługuje na uwagę, a im prędzej je docenimy, tym lepiej dla nas.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*