Zupa miso to japońska zupa, którą tradycyjnie przygotowuje się na bazie japońskiego rosołu zwanego dashi, który składa się z suszonych ryb i alg kombu oraz dodatków takich jak: pasta sojowa zwana właśnie miso oraz często tofu, grzyby, ziemniaki, ryby i wodorosty wakame. Poprawna nazwa tej zupy to miso-shiru. W Japonii traktowana jest jako dodatek do posiłków i robiona jest niemal codziennie, nawet na śniadanie. Ponadto jej przygotowanie nie jest wcale trudne i nie zajmuje dużo czasu. Zupa miso ma delikatny i lekko słony smak, jest lekkostrawna, a także rozgrzewa i dodaje energii.
Zupa miso – ciekawostki i dodatkowe informacje
Ciekawostką jest fakt, że zupa miso powinna odzwierciedlać aktualną porę roku i do jej przygotowania wykorzystuje się tylko i wyłącznie sezonowe warzywa i ryby. Ponadto najprawdopodobniej powstała w Chinach już w 500 roku p.n.e. i stamtąd przywędrowała do Japonii razem z buddyzmem. Dzięki paście miso, która zrobiona jest ze specjalnie sfermentowanej soi i ryżu, działa jak naturalny antybiotyk. Ponadto zupa ta zawiera witaminy z grupy B, witaminę K i D, a także składniki mineralne takie jak: potas, wapń, żelazo i fosfor.
Dodatkowo zawiera aminokwasy takie jak lecytynę i kwas linolenowy, enzymy, przeciwutleniacze i kwas mlekowy. Zalecana jest podczas przeziębienia i po przebytych infekcjach, ponieważ poprawia odporność, korzystnie wpływa na układ pokarmowy, wspiera florę jelitową i trawienie oraz pomaga w powrocie do zdrowia. Ma również właściwości antyoksydacyjne i hamuje rozwój komórek rakowych. Zupa ta może być przygotowana w formie bezmięsnej z tofu lub mięsnej z kurczakiem. Prawidłowo powinno się jeść ją w taki sposób, że najpierw wyławia się wszystkie stałe elementy za pomocą pałeczek, a następnie wypija zupę prosto z talerza.
Podsumowując, zupa miso jest bardzo zdrowa, pyszna i smaczna. Zapewnia uczucie sytości na wiele godzin. Ze względu na użycie różnych składników jest również bardzo kolorowa. Jest to wyjątkowo pożywne danie o bardzo dobrym wpływie na ludzki organizm.