Sushi to potrawa wywodząca się z kuchni japońskiej, która składa się z gotowanego ryżu, który zaprawia się octem ryżowym z różnymi dodatkami takimi jak: surowe owoce morza, wodorosty nori, kawałki ryb, warzywa, grzyby, a także omletu japońskiego, tofu oraz ziarna sezamowego. Ze względu na krótki termin przydatności powinno spożywać się je od razu. Tradycyjnie jada się je za pomocą pałeczek lub palcami. Sushi podawane jest z sosem sojowym do namaczania, zielonym japońskim chrzanem wasabi o intensywnym smaku oraz marynowanym imbirem, który spożywa się pomiędzy różnymi rodzajami potrawy, po to aby oczyścić kubki smakowe. Nie zaleca się popijać sushi wodą tylko zieloną herbatą. Potrawa ta jest tak popularna, że powstają coraz bardziej kreatywne i pomysłowe wersje tego dania.
Sushi – dodatkowe informacje
W restauracjach popularne stało się podawanie sushi na ruchomej taśmie, która przesuwa się wokół lokalu. Obsługa stawia na niej różnego koloru talerzyki z odmiennymi rodzajami tego dania, a siedzący goście wybierają według swojego gustu porcję. Po zjedzeniu zanoszą talerzyki do kasy, gdzie obliczana jest według nich należność. Przepis jest prosty i z pewnością każdy sobie z nim poradzi w swojej kuchni.
Ciekawostką jest fakt, że pierwsze sushi powstało ok. 1000 lat temu, kiedy to Japończycy szukali właściwego sposobu na przechowywanie ryb. Obkładano je wtedy gotowanym ryżem i zostawiało na kilka miesięcy, aby się sfermentowało. Natomiast obecna postać tego dania jest znana od 1830 roku i stała się popularna nie tylko w Japonii ale i na całym świecie. Do przygotowania sushi wykorzystuje się różnych rodzajów ryb m. in. tuńczyka, lucjana czerwonego, łososia, płastugi oraz flądry. Dlatego w zależności od użytych składników i ich proporcji wyróżnia się wiele odmian sushi takich jak: nigiri, hoso-maki, futro-mąki czy urna-mąki.
Ponadto sushi jest wartościowe nie tylko pod względem estetycznym czy smakowym, ale również odżywczym. Ryby, owoce morza czy algi dostarczają do organizmu wysoko-strawne białko, selen, fosfor oraz witaminy A, D i E oraz witaminy z grupy B. Ponadto jest to potrawa lekkostrawna i niskokaloryczna.