Spaghetti ala puttanesca – to włoskie danie z makaronu, które zostało wynalezione w połowie XX wieku w Neapolu. Często przyrządzane jest z makaronu spaghetti lub wermiszel oraz sosu z oliwy z oliwek, oliwek, anchois czyli małych rybek, papryczek chili, kaparów i czosnku. Taki sos jest silny, ostry, bardzo charakterny, pikantny od anchois i kaparów, słony od oliwek oraz bardzo szybki do przygotowania. Idealnie sprawdzi się w sytuacjach, kiedy chcemy zjeść coś pysznego i szybkiego po pracy lub na kolację. Trzeba zaznaczyć, że istnieją różne wersje tego dania np. bez anchois czy z tuńczykiem. Dlatego z pewnością każdy znajdzie wersję, która będzie odpowiadać naszym upodobaniom.
Spaghetti ala puttanesca – ciekawostki
W dokładnym tłumaczeniu z włoskiego spaghetti alla puttanesca oznacza ” makaron w stylu ladacznicy”. Legenda głosi, że został wymyślony właśnie przez takie kobiety, które potrzebowały przyrządzić szybki obiad z kilku łatwo dostępnych składników w przerwach między klientami, aby je nasycił.
Dodatkowo intensywny i aromatyczny zapach sosu miał przyciągać klientów. Natomiast druga legenda głosi, że wymyślił go współwłaściciel restauracji Sandro Petti na wyspie Ischia. Miał za zadanie obsłużyć gości, którzy pomimo późnej pory nie chcieli skończyć świętowania i domagali się jedzenia. Zrobił sos ze składników, które zostały mu w szafkach i połączył z makaronem. Po tym wydarzeniu Sandro dodał to danie do menu swojej restauracji, które szybko zyskało popularność. W tradycyjnym przepisie ten sos podawany jest z makaronem spaghetti, ale można łączyć go również z penne, bucatini czy linguine.
Do tego dania można użyć zarówno świeżych pomidorów, jak i takich z puszki. Jeżeli przeszkadzają nam kawałki pomidorów, można zblendować je na gładką masę. Spaghetti alla puttanesca to zdecydowanie makaron dla zabieganych, którego podstawowym założeniem jest prostota i szybkość przygotowanie. Podsumowując, spaghetti alla puttanesca jest pyszne, sycące oraz kolorowe co ucieszy podniebienia i oczy wszystkich gości. Śmiało można stwierdzić, że jest to potrawa o nieco kontrowersyjnej nazwie i niejednoznacznym pochodzeniu.