Ciekawostki

Pierwsze sztućce dziecka. Jakie powinny być?

0 komentarzy

Rozszerzanie diety u niemowląt najczęściej rozpoczynamy w okolicach 6 miesiąca życia. Zdarzają się przypadki, gdy lekarz daje zielone światło zaraz po ukończeniu 4 miesiąca życia dziecka. Jeśli nie ma przeciwwskazań, przeważnie na poważnie zaczynamy rozszerzać dietę niemowlęcia mniej więcej jak ma pół roku. Bardzo popularna jest metoda BLW w tej dziedzinie, w której dziecko uczy się kształtów, smaków. To ono decyduje jakie np. warzywo albo owoce weźmie w pierwszej kolejności do buzi. Każda próba zjedzenia produktów to nauka samodzielności. Dziecko je rączkami. Dotyka nimi jedzenie i próbuje zjeść. Ta metoda nie wyklucza stosowania sztućców. Należy je odpowiednio dopasować do niemowlaka czy dzieci starszych po pierwszym albo drugim roku życia. Trzeba wziąć również pod uwagę czas, w których noworodek się urodził. Jeśli mamy w domu wcześniaka (dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży) to wiadomo, że takie dziecko ma prawo być mniejsze od swoich rówieśników. Obecnie na rynku jest bardzo dużo stron, gdzie można kupić sztućce dla niemowlaka, dziecka starszego.

Przy wyborze kierujmy się zdrowiem, rozwojem naszej pociechy. Nie wybierajmy sztućców, które są TYLKO ładne. Większość z nas zaczyna od karmienia łyżeczką, która musi być wykonana z bezpiecznego tworzywa oraz musi być prosta, dość płytka i twarda. Odpowiednia struktura jest jedną z ważniejszych cech. Powinna być lekka oraz zgodna z przepisami Unii Europejskiej. Łyżeczka musi być dość twarda, aby dziecko poczuło ją w buzi. Silikonowe się nie sprawdzają, wargi dziecka nie są wstanie przystosować się do takiej łyżeczki. Jeśli chodzi o płytkość tzw. szpatułkę, to należy tu brać pod uwagę to, że niemowlę dopiero uczy się jeść, więc zebranie pokarmu powinno być jak najbardziej ułatwione. Sztućce dla małych dzieci nie mogą mieć ostrych krawędzi, wszystkie powinny być zaokrąglone. Gdy dziecko będzie starsze i nauczy się jeść samodzielnie to łyżeczki powinniśmy zmieniać. Wszystko co wybieramy musi być dostosowane do ich potrzeb i wieku. Jeśli chodzi o widelec to wybierając go powinniśmy się trzymać podobnych zasad co przy łyżeczce. Tutaj jest łatwiejsze zadanie, ponieważ mamy już doświadczenie w kupowaniu łyżeczki, a poza tym widelce są bardzo podobne, niezależnie jaką firmę wybieramy. Noży niemowlaki nie używają, więc można ich w najbliższych paru miesiącach w ogóle nie kupować. Jak już dziecko będzie miało wprawę w jedzeniu to powinniśmy zainwestować w specjalny nóż, dla danego wieku dziecka.

Zobacz także:  Cukrowy zawrót głowy

Wbrew pozorom wybór sztućców dla dziecka nie jest bardzo trudnym zadaniem. Ważne jest aby kierować się bezpieczeństwem oraz rozwojem naszych pociech. To one dają nam szczęście, więc i my powinniśmy pomagać im prawidłowo się rozwijać. Przy wyborze łyżeczki oraz widelca, trzeba kierować się głębokościom tzw. szpatułki, twardością tworzywa, z którego nasze sztućce są wykonane. Należy również pamiętać, że krawędzie muszą być zaokrąglone, ponieważ dziecko będzie się dopiero uczyło jeść. Oczywiście, przy rozszerzaniu diety oraz nauki korzystania z łyżeczki oraz widelca, rodzic zawsze musi być w pobliżu, aby reagować jak coś będzie się dziać.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*