Ciekawostki

Porady i wskazówki dotyczące kuchni

0 komentarzy

Wielu z nas ma białe, sztywne kuchnie, które nie zachęcają do długich kolacji czy przytulnej kawy. Czy tak jest też w twoim domu? Czy nadszedł czas na remont kuchni, czy po prostu chcesz dokonać kilku drobnych zmian, aby uzyskać bardziej relaksujące i przytulne pomieszczenie? Oto pomysły, które mogą Ci w tym pomóc.

 1. Odważ się mieszać. To twoja kuchnia i ty powinieneś się nią cieszyć, więc odważ się pokazać wazony, naczynia i tekstylia – nawet jeśli nie wszystko idealnie do siebie pasuje. Wzorzyste płytki sprawiają również, że białe kuchnie są o wiele ciekawsze i bardziej kolorowe.
 2. Udekoruj florą i fauną. W niektórych kuchniach wręcz przytłaczające jest dopasowanie kolorystyczne, uzyskane dzięki dodatkom i prostym kształtom. Jak dodać takiej kuchni życia i ciepła? Postaw na zabawne detale, takie jak rzeźba psa na półce i wiele kwiatów.
 3. Pożycz coś z salonu. Aby uczynić białą i prostą kuchnię bardziej przytulną, zastosuj najprostszą dostępną sztuczkę: umieść w niej dywan. Inny pomysł: obraz, który równie dobrze mógłby zawisnąć nad sofą, pomoże uczynić kuchnię bardziej przytulną.
 4. Dopasowanie kolorów na otwartych planach. Spróbuj sprytnie dopasować kolorystykę sofy w salonie do kuchni. Taki zabieg sprawi, że kuchnia stanie się przedłużeniem salonu, i w ten sposób przeniesiesz do kuchni spokojną i pełną relaksu atmosferę salonową.
 5. Wybierz nieoczekiwane kolory. Jeśli nadszedł czas na przemalowanie kuchni, warto pomyśleć trochę nieszablonowo. Cudowny słoneczny żółty kolor może ożywić każdą kuchnię! Możesz również ozdobić swoją kuchnię obrazami i zdecydować się na otwarte półki, eksponujące niektóre elementy wyposażenia kuchennego.
 6. Używaj naturalnych materiałów. W wiejskiej kuchni surowy drewniany stół i eleganckie drewniane krzesła bardzo przyczyniają się do przytulności. Wprowadzenie do kuchni naturalnych materiałów to sprytny sposób, aby była bardziej zachęcająca i drewno nie musi ograniczać się tylko do mebli – jeśli masz otwarte półki, możesz pochwalić się np. drewnianymi deskami do krojenia i miskami.
 7. Odważ się tapetować. Coraz częściej wybiera się tapetę w kuchni i łatwo zrozumieć, dlaczego. Ładna tapeta tworzy cudowne wrażenie przestrzeni i sprawia, że kuchnia wydaje się mniej funkcjonalna i bardziej przypomina pomieszczenie, w którym chcesz pozostać na dłużej i spędzać tam swój wolny czas.
 8. Różne kombinacje płytek. Jeśli tapeta wydaje się niepraktyczna, możesz ułożyć płytki w zabawnych wzorach i kolorach, co daje ten sam efekt. Zwróć także uwagę na stylowe pojemniki ze świeżymi przyprawami – przyprawy z własnej produkcji i świeże warzywa są zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne.
 9. Zastanów się nad wysokością. Oświetlenie kuchenne musi znajdować się we właściwych miejscach w kuchni. Co powiesz na reflektory nad stołem warsztatowym i ładną lampę nad stołem jadalnym? Te lampy możesz uzupełnić dekoracyjnymi detalami na ścianach, co nada wnętrzu ładny wystrój.
 10. Zainwestuj w metal. Metale w ciepłych kolorach, takie jak brąz, miedź i mosiądz, sprawiają, że kuchnia wygląda zarówno bardziej luksusowo, jak i przytulnie. Fajną rzeczą jest to, że można łatwo zaktualizować istniejącą kuchnię – możesz na przykład wymienić uchwyty w szafkach kuchennych na ładne mosiężne uchwyty, wstawić metalowe lampy, a może chcesz pochwalić się miedzianymi naczyniami, zawieszając je na ścianie?
 11. Odsłoń cegłę. Mieszkasz w starym domu, więc może masz okazję wyeksponować ceglaną ścianę w kuchni? Szorstka struktura i naturalne kolory nadają kuchni ciepły wygląd.
 12. Udekoruj zielenią. Rośliny, rośliny, rośliny – to bez wątpienia szybki sposób na sprawienie, by kuchnia była bardziej przytulna. Rośliny doniczkowe, zioła i kwiaty cięte od razu dodają kuchni przytulności. Jeśli wybierzesz duże garnki z terakoty i pachnące przyprawy, takie jak melisa, kuchnia również może mieć przyjemny śródziemnomorski klimat.
 13. Wybierz otwarte półki. Półki otwarte czy zamknięte, oto jest pytanie? Zamknięte półki są o wiele bardziej praktyczne i unikasz zakurzonych naczyń, ale jeśli chcesz stworzyć przytulność, zainwestuj w otwarte półki. Dają możliwość udekorowania białych ścian osobistymi, kolorowymi rzeczami, które nadadzą kuchni osobowości.
 14. Pochwal się znaleziskami z pchlego targu. W zimnych, nowoczesnych kuchniach znaleziska z pchlego targu lub po prostu stare drewniane pudełka mogą zdziałać cuda – dodają kuchni trochę więcej ciepła i przyciągają wzrok.
 15. Baw się kolorem. Mocne kolory mogą być zbyt dużym krokiem w przypadku solidnych mebli kuchennych, ale dodatki i obrazy w mocnych kolorach pomogą Ci uzyskać bardziej osobistą kuchnię.
 16. Zdecyduj się na coś odważnego. Sprytnym sposobem na sprawienie, by kuchnia była bardziej zachęcająca, jest zainwestowanie w unikalny przedmiot – najlepiej lampę, ponieważ nie ryzykujesz, że będzie niepraktyczna lub przeszkadza w gotowaniu. O ile bardziej interesująca staje się kuchnia dzięki lampie sufitowej o ekscytującym organicznym kształcie.
 17. Wszystko w jednym. Na koniec wyobraź sobie kuchnię, która ma ładny dywan, drewniane detale, zielone rośliny i przyjemny akcent koloru w postaci czerwonej lodówki. Z pewnością te detale sprawiają, że prosta, biała kuchnia jest o wiele bardziej przytulnym pomieszczeniem?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*