Blog

Kiedy uczyć dziecko jedzenia sztućcami?

0 komentarzy

Każdy z rodziców czeka na ten moment, kiedy jego pociechy wkraczają w etap samodzielności. Sztućce dla dzieci to jednak duża nowość dla dziecka, która potrzebuje wytrwałości od rodziców. Należy jednak pamiętać, że dziecko potrzebuje więcej czasu, aby przyswoić sobie te czynności, dużego wsparcia i pomocy od swoich rodziców. Ponadto trzeba pamiętać, że bardzo ważny jest również moment, który wybierzemy sobie na pierwszą lekcję samodzielnego jedzenia. Dziecko musi być fizycznie gotowe, czyli nie może wypychać językiem z buzi jedzenia oraz nie może być głodne, ponieważ wtedy będzie rozdrażnione i zdenerwowane i nie będzie chciało w ogóle jeść.

Według badań pierwsze próby samodzielnego jedzenia przychodzą wtedy kiedy w diecie dziecka pojawiają się nowe dania, czyli można powiedzieć, że pomiędzy dziewiątym a dwunastym miesiącem życia. Zanim nasze pociechy zaczną korzystać ze sztućców zaczynają jedzenie brać do rąk i próbują trafiać do swoich małych buziek. Warto wtedy zadbać o estetykę, czyli o to, aby jedzone warzywa czy owoce na talerzach były kolorowe i różnorodne oraz pokrojone na małe porcje, aby łatwiej było dziecku je jeść. Jest to ważny element w rozwoju, ponieważ rozwija u dzieci funkcje motoryczne i łatwiej będzie im przyswoić umiejętności trzymania sztućców, nabierania jedzenia i trafiania pokarmem do buzi. Nie ma jednak reguły, która mówi kiedy nasze dzieci powinny uczyć się jeść sztućcami. Jednak prawdą jest, że im szybciej zacznie tym lepiej. Każde dziecko jest inne i inaczej się rozwija. Niektóre dzieci interesują się takimi rzeczami jak łyżeczki, kubki czy talerze bardzo wcześnie, natomiast inne potrzebują trochę więcej czasu by dojrzeć do samodzielnego jedzenia. Bardzo ważną rzeczą jest, aby nie poganiać i nie nalegać, ponieważ to może w skuteczny sposób zrazić malucha do próby sięgnięcia po sztućce.

Zobacz także:  Jak wydawać mniej pieniędzy na jedzenie?

Dobrym rozwiązaniem jest podczas karmienia pozostawienie łyżeczki czy widelczyka w zasięgu wzroku dziecka, aby w każdej chwili mógł po nie sięgnąć i próbować używać. Należy pamiętać, że dzieci szybko kojarzą fakty, więc jeśli łyżeczka, którą położymy koło talerza dziecka będzie wyglądała tak samo jak ta, którą rodzic podaje mu pyszne jedzenie, to prędzej czy później będzie próbował się nią posługiwać w taki sposób jaki zobaczył u rodziców. Trzeba szczególną uwagę zwrócić w momencie kiedy podczas karmienia widzimy, że dziecko wyrywa nam z rąk łyżeczkę. Można podać wtedy drugą i zobaczyć co się dalej wydarzy. Kiedy zobaczymy, że podejmuje próby samodzielnego nakładania pokarmu na łyżeczkę i podnoszenia do buzi, jest to znak, że jest już gotowy do samodzielnego jedzenia. Podsumowując, trzeba pamiętać, że potrzeba dużo czasu i cierpliwości, aby dzieci nauczyły się samodzielnie jeść. Jednak często tej cierpliwości nam brakuje i zaczynamy sami karmić dzieci, dlatego, że jest szybciej i bardziej czysto. Nie należy wyręczać malucha, ponieważ czym szybciej pozwolimy mu być samodzielnym, tym szybciej zobaczymy rezultaty. Ponadto, aby dziecko było zainteresowane jedzeniem należy stworzyć mu możliwość poznawania i testowania różnorodnych smaków i zapachów odpowiednich dla jego wieku. Wtedy mamy większą szansę na to, że szybciej zachęcimy go do jedzenia samemu swoimi sztućcami. Nie należy również zmuszać dziecka, aby jadł coś co mu nie smakuje, ponieważ wtedy potęgujemy jego niechęć.

Jeżeli już będziemy na dobrej drodze do tego, że nasz maluch nauczy się posługiwać i jeść sztućcami to warto pamiętać o pochwałach. Jeżeli będzie nagradzany to będzie częściej sięgać po sztućce i manewrować nimi. Na koniec artykułu trzeba przekazać, że jeżeli będziemy trzymać się tych kilku prostych zasad to nauka samodzielnego jedzenia będzie bardziej prostsza i szybko przyniesie nam rodzicom oczekiwane efekty. Czyli dziecko będzie najedzone, podłoga czysta a talerzyk pusty.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*