Jak i kiedy rozszerzać dietę dziecka?
Ciekawostki

Jak i kiedy rozszerzać dietę dziecka?

0 komentarzy

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, który jest odpowiedni do rozszerzenia diety. Jak jednak zrobić to prawidłowo? Kiedy zacząć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszych fragmentach artykułu. Przede wszystkim zachowaj spokój. Dla rodziców rozszerzanie diety często wiąże się z wątpliwościami i stresem. Pamiętaj, że może to być ciekawa przygoda, dzięki której twoje ukochane dziecko jeszcze lepiej pozna świat i rozwinie się.

Rozszerzanie diety wiąże się nie tylko z poznawaniem nowych interesujących smaków. Maluch uczy się także gryźć czy przeżuwać, a później posługiwać sztućcami. Każde dziecko ma swoje tempo rozwoju, nie warto więc robić niczego na siłę. Bardzo ważne, jak w wielu kwestiach rozwojowych, okazuje się obserwowanie dziecka. Najczęściej jednak gotowość na rozszerzenie diety następuje między 4 a 6 miesiącem życia dziecka. To właśnie w tym okresie organizm nabywa zdolności do przyjmowania innych produktów niż mleko mamy.

Podczas rozszerzania diety malucha, zadbaj o obecność: warzyw, owoców, mięsa, zbóż, produktów mlecznych i ryb. Obecność tych składników to najlepsze, co może spotkać twoje dziecko. Pieczywo, ryby i produkty mleczne warto serwować po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia. Oto kilka zasad, dzięki którym rozszerzanie diety będzie przebiegać prawidłowo:

  1. Nie spieszcie się – jeśli wprowadzacie w dietę dziecka nowy składnik, dajcie mu czas i możliwość oswojenia się z produktem. Na początek wystarczą dwie łyżeczki nowego produktu, później zwiększajcie porcje. Dzięki temu dziecko będzie miało możliwość oswojenia się z nowym smakiem, a rodzice poznają jego reakcję na poszczególne produkty.
  2. Podawajcie jedzenie wtedy, gdy dziecko jest głodne – nie karmcie malucha na siłę, takie działanie nie przyniesie niczego dobrego. Oznaki głodu są widoczne, na pewno nie przegapicie tego momentu. Na początku maluch może niechętnie jeść nowe produkty, w nowej formie, ale jeśli będzie głodny na pewno przełamie się i spróbuje.
  3. Odpowiednie akcesoria do karmienia są bardzo ważne. Kupcie więc sztućce, talerze i miseczki przeznaczone dla dzieci. Żołądek dziecka jest malutki, dlatego ilości jedzenia powinny być mniejsze, niż te przyjmowane przez osoby dorosłe czy starsze dzieci.
  4. Zachowajcie spokój i bądźcie cierpliwi – emocje rodzica udzielają się dziecku. Pamiętaj, że rozszerzanie diety ma być ciekawą przygodą. Nie stresujcie się więc tym, że dziecku nic nie smakuje. Czasami potrzeba kilku tygodni na to, aby maluch zaakceptował nowy produkt i chętnie go spożywał.
  5. Nie rozpraszaj dziecka – coś spadło na podłogę? Buźka dziecka jest brudna? – zajmijcie się tym po zakończonym posiłku. Dziecko łatwo się rozprasza, a to nie sprzyja dobrej atmosferze posiłku.
Zobacz także:  Dlaczego mężczyźni powinni jeść ananasy?

Jeśli zapamiętacie te 5 zasad i postaracie się je stosować, rozszerzanie diety będzie odbywało się w przyjaznej atmosferze, a dziecko chętniej spróbuje nowych produktów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*