Kiszka ziemniaczana to inaczej nazywana kiszką kartoflaną, to jelito wieprzowe, które wypełnia się ziemniakami z mięsem wieprzowym i usmażonym boczkiem lub słoniną. W polskiej wersji wypełniona jest farszem, który składa się z surowych, startych ziemniaków, skwarek z boczku i podsmażonej posiekanej cebuli. Masa na tą potrawę jest bardzo podobna jak na placki ziemniaczane. Piecze się ją w piecu lub piekarniku, a po upieczeniu powinna przypominać z zewnątrz rumianą i ciemnobrązową kiełbasę o chrupiącej skórce. Wewnątrz natomiast jest ciemnoszara z widocznymi kawałkami boczku. Z przekroju jest okrągła, a jej średnica waha się od 2 do 6 cm i w dotyku powinna być jędrna. Jest to przysmak kuchni białoruskiej, a w Polsce najbardziej popularna w kuchni podlaskiej i kurpiowskiej. Kiszka ziemniaczana to tanie, sycące i bardzo smaczne danie, a przepis na nią jest banalnie prosty.
Kiszka ziemniaczana – ciekawostki
Ciekawostką jest fakt, że kiszka ziemniaczana została wpisana 11 października 2017 r. na listę produktów tradycyjnych w kategorii “Gotowe dania i potrawy w województwie mazowieckim”. Ponadto co roku na przełomie maja i czerwca odbywają się Mistrzostwa w pieczeniu kiszki ziemniaczanej w Supraślu. Najtrudniejszą częścią podczas przygotowywania tego dania jest nadziewanie jelit ziemniaczanym farszem, tak aby one nie popękały. Dlatego należy nakłuć ją igłą lub widelcem mniej więcej co 5-10 cm na całej długości. Można podawać ją z mlekiem, pieczywem, marynowanymi warzywami lub samą w towarzystwie podsmażonego boczku lub słoniny w postaci skwarek.
Bardzo dobrze komponuje się z sosem chrzanowym lub czosnkowym. Dodatkiem do kiszki może być również surówka z kiszonej kapusty. Dzięki dodatkom przypraw takich jak: cząber, majeranek i pieprz, a także dzięki aromatowi wędzonych skwarek ma ona intensywny smak i zapach. Kiszka ziemniaczana może być pieczona w piekarniku na blaszce wysmarowanej tłuszczem przez ok. godzinę lub gotowana przez ok 15-20 min we wrzącej wodzie. Ponadto gotową można podsmażać na patelni. Potrawa ta sama w sobie nie jest kaloryczna. Wszystko zależy od ilości dodanych skwarek czy smalcu.