Pampuchy
Kluski, Kuchnia Polska, Przepis

Pampuchy

Cooks in 30 minut Difficulty Easy 0 comments

Pampuchy inaczej parowańcesą, buchty czy kluski na parze, są to duże, kuliste i płaskie od spodu kluski, które wykonuje się z ciasta drożdżowego i gotuje na parze. Ich konsystencja powinna być sprężysta, miękka i pulchna. Można przygotowywać je na słodko np. z twarogiem, dżemem, owocami czy cukrem, polane śmietaną lub roztopionym masłem lub na słono jako dodatek do sosów oraz jako samodzielne danie omaszczone stopionym masłem czy skwarkami ze słoniny i boczku wędzonego. Mogą być również przygotowywane z nadzieniem. Popularne są na Kujawach, Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce i Górnym Śląsku. Idealnie sprawdzą się zarówno na pyszny obiad jak i na deser dla całej rodziny. Gotowe kluski można znaleźć często na sklepowych półkach. Przepisy na pampuchy różnią się od siebie w zależności od regionu, w którym są przygotowywane.

Pampuchy

Autor przepisu: Książka kucharska
5.0 od 1 głos
Danie: PampuchyKuchnia: PolskaTrudność: Łatwe
Porcje

4

porcje
Przygotowanie

20

min.
Gotowanie

10

min.
Kalorie

275

kcal

Pampuchy zwane też parowańce lub po prostu kluski na parze. Delikatne drożdżowe kluseczki do jedzenia na słodko albo po węgiersku z sosem.

Tryb gotowania

Ekran nie wygasza się pozwalajac gotować

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej typ 500

  • 2 jajka

  • 1 szklanka mleka 2%

  • 2 łyżeczki (płaskie) cukru

  • 1/2 kostki drożdży świeżych

  • sól

Sposób wykonania:

  • W pierwszej kolejności należy przygotować rozczyn, czyli do miseczki wsypać 2 łyżki mąki, pół szklanki mleka, cukier i drożdże, wszystko razem dokładnie wymieszać i zostawić do wyrośnięcia.
  • Następnie do dużej miski wsypać resztę mąki, dodać szczyptę soli, wbić jajka i wlać resztę mleka z rozczynem. Dokładnie wymieszać.
  • Masę na kluski posypać z wierzchu mąką, przykryć ścierką i pozostawić do wyrośnięcia.
  • Po min. godzinie można z urywanym kawałku ciasta formować kule. Każdą oprószyć mąką.
  • Następnie w dużym garnku zagotować wodę, nałożyć na garnek sitko i układać na nie po 2 parowańce. Przykryć pokrywką lub miską, tak aby nie zagnieść klusek
  • Na koniec należy gotować parowańce na parze przez ok. 7 min. Po tym czasie wyciągnąć i podawać z ulubionymi dodatkami.
Zobacz także:  Zupa botwinka

Dołącz do nas

Śledź PychaMniam na Facebooku

Pampuchy – ciekawostki o pampuchach

Przepis na parowańce nie jest skomplikowany, a cały sekret tkwi w dobrze wyrobionym cieście. Najważniejsze jest dać mu czas, aby odpowiednio wyrosło. Sprawi to, że będą one puszyste i delikatne. Ciekawostką jest fakt, że te kluski z Kujaw zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Gotowe buchty można z łatwością przechowywać w lodówce w strunowych woreczkach lub szczelnie zamkniętych pudełkach nawet przez 5 dni. Do wykonania używa się kilku łatwo dostępnych składników m. in. mąka pszenna, jajka, drożdże, cukier, mleko spożywcze a także sól, dlatego nawet nowicjusz w kuchni sobie z nimi bez problemu poradzi. Dzięki temu, że w swoim składzie zawierają jajka są doskonałym źródłem wielu cennych składników mineralnych takich jak: potas, sód, wapń, żelazo i cynk oraz witamin: A, D, K oraz E. Ponadto jajka są źródłem łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka.

Podsumowując, najlepsze parowańce są doskonałym dodatkiem do wielu potraw. Świetnie smakują zarówno na słodko jak i słono oraz są gotowe do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakują na ciepło. Są bardzo lubiane przez dzieci jak i dorosłych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*