Pampuchy inaczej parowańcesą, buchty czy kluski na parze, są to duże, kuliste i płaskie od spodu kluski, które wykonuje się z ciasta drożdżowego i gotuje na parze. Ich konsystencja powinna być sprężysta, miękka i pulchna. Można przygotowywać je na słodko np. z twarogiem, dżemem, owocami czy cukrem, polane śmietaną lub roztopionym masłem lub na słono jako dodatek do sosów oraz jako samodzielne danie omaszczone stopionym masłem czy skwarkami ze słoniny i boczku wędzonego. Mogą być również przygotowywane z nadzieniem. Popularne są na Kujawach, Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce i Górnym Śląsku. Idealnie sprawdzą się zarówno na pyszny obiad jak i na deser dla całej rodziny. Gotowe kluski można znaleźć często na sklepowych półkach. Przepisy na pampuchy różnią się od siebie w zależności od regionu, w którym są przygotowywane.
Pampuchy – ciekawostki o pampuchach
Przepis na parowańce nie jest skomplikowany, a cały sekret tkwi w dobrze wyrobionym cieście. Najważniejsze jest dać mu czas, aby odpowiednio wyrosło. Sprawi to, że będą one puszyste i delikatne. Ciekawostką jest fakt, że te kluski z Kujaw zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Gotowe buchty można z łatwością przechowywać w lodówce w strunowych woreczkach lub szczelnie zamkniętych pudełkach nawet przez 5 dni. Do wykonania używa się kilku łatwo dostępnych składników m. in. mąka pszenna, jajka, drożdże, cukier, mleko spożywcze a także sól, dlatego nawet nowicjusz w kuchni sobie z nimi bez problemu poradzi. Dzięki temu, że w swoim składzie zawierają jajka są doskonałym źródłem wielu cennych składników mineralnych takich jak: potas, sód, wapń, żelazo i cynk oraz witamin: A, D, K oraz E. Ponadto jajka są źródłem łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka.
Podsumowując, najlepsze parowańce są doskonałym dodatkiem do wielu potraw. Świetnie smakują zarówno na słodko jak i słono oraz są gotowe do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakują na ciepło. Są bardzo lubiane przez dzieci jak i dorosłych.