Jakie pomysły kulinarne?
Ciekawostki

Jakie pomysły kulinarne?

0 komentarzy

Każdy z nas urodził się z jakimś powołaniem, nie każdy jednak posiada talent do gotowania. Jedni zostają matematykami, inni filozofami, jeszcze inni potrafią tworzyć kulinarne dzieła sztuki. Jednak nie musimy być od razu szefami kuchni, żeby przygotować pyszny, pomysłowy posiłek. Zastanawianie się każdego dnia co zrobić na obiad może doprowadzić do bólu głowy, każdą, nawet perfekcyjną panią domu. Zewsząd jesteśmy atakowani programami kulinarnymi, poradami, pomysłami na… Pytanie tylko, czy ta wszechobecna wiedza i pomoc, faktycznie ułatwia przyrządzanie obiadu, czy wprowadza tylko jeszcze większy chaos? Jak wybrać spośród dostępnych sugestii kulinarnych te, które rzeczywiście są dla nas, a nie te, na które trzeba przeznaczyć połowę wynagrodzenia? W tym artykule nie znajdziemy wyrafinowanych przepisów, ale bardzo proste, sprawdzone recepty przede wszystkim ułatwiające przygotowanie posiłku dla rodziny. Warto wprowadzić je do jadłospisu.

Przepis 1 – Pieczone kotlety mielone

Pieczenie to czynność, którą można pokochać od pierwszego razu. Przyprawione mięso wstawiamy do piekarnika, ustawiamy czas i … mamy wolne. Na 15 min przed końcem odkrywamy pieczeń, aby troszkę przypiec. Ogólnie najłatwiejsza zasada dotycząca czasu pieczenia mięsa to około 1 h na 1 kg. W pieczeniu można się rozkochać tak bardzo, że da się w ten sposób przyrządzić nawet kotlety mielone. Przygotowujemy je tak jak zwykle według własnego ulubionego przepisu. Pysznym patentem jest dodanie do kotletów natki pietruszki, która nada im ostrego smaku. Następnie obsmażamy z dwóch stron na patelni i przekładamy do naczynia żaroodpornego. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około godzinę, jeśli nie chcemy nie musimy odkrywać przed końcem pieczenia. Najważniejsze jest to, że oszczędzamy sobie żmudnego smażenia, które nie każdemu musi sprawiać przyjemność. Zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć na…

Przepis 2 – Kasza z warzywami z patelni

Najlepsze w tym pomyśle jest to, że można to danie ugotować z dowolnego rodzaju kaszy np.: gryczanej, jęczmiennej, owsianej. Poza tym sprawdzi się tutaj także ryż i makaron. A zatem gotujemy kaszę wg przepisu na opakowaniu. Na patelni podsmażamy wszelkiego rodzaju warzywa, począwszy od cebulki, następnie dodajemy np.: cukinię, dynię, paprykę, kukurydzę z puszki, fasolkę, pomidory bez skórki i inne warzywa jakie tylko chcemy. Nie musimy dodawać wszystkich wymienionych, wyboru dokonujemy sami wg naszego uznania lub biorąc pod uwagę to co znajdziemy w lodówce. Do warzyw dodajemy kaszę i przyprawiamy majerankiem. Chwilę dusimy. Można dodać łyżkę śmietany albo koncentratu pomidorowego. Tak przyrządzona kasza zadowoli niejedno podniebienie. Zdarza się bowiem, że rzadziej serwujemy kasze na obiad, ponieważ nie każdy jest ich zwolennikiem. Obecnie w sklepach dostępny jest bardzo duży wybór kasz, warto spróbować wszystkich po kolei. Trzeba tylko przełamać się, sprawdzić zaprezentowany pomysł, a z pewnością okaże się, że kasza zagości częściej na naszym stole.

Zobacz także:  Jak rozmawiać z konsultantem?

Przepis 3 – Prosty sos

Wiadomo, że gotowane ziemniaki są pyszne. Świetnym dodatkiem do nich będzie prosty sos śmietanowo-kurkowy lub chrzanowy. Podstawą jest bulion, może być z kostki. Do gotującego się wywaru wrzucamy kurki, które gotujemy kilkanaście minut. Świetnie sprawdzą się tutaj zamrożone latem grzyby. Śmietanę mieszamy z mąką ziemniaczaną, rozprowadzamy bulionem i łączymy wszystko razem. Pozostaje nam już tylko zagotować i przyprawić świeżo zmielonym pieprzem. Pierwszy sos gotowy. Natomiast sos chrzanowy rozpoczynamy od podsmażenia czosnku. Można tutaj wspaniale wykorzystać tłuszcz z pieczeni, który zawsze warto kilka dni przechować w lodówce, do takich właśnie kulinarnych wynalazków. Następnie rozprowadzamy bulionem, dodajemy śmietanę i mąkę ziemniaczaną jak w pierwszym przypadku. Na końcu porządna łyżka chrzanu oraz świeżo zmielony pieprz. Sosy można doprawić również koperkiem. Proste, pyszne, doskonale urozmaicą każdy obiad.

Przepis 4 – Puree ziemniaczane

Jeżeli nie mamy możliwości przyrządzenia „prostego sosu”, świetnym pomysłem na nudne ziemniaki będzie łatwe i pyszne puree ziemniaczane. Na maśle podsmażamy groszek konserwowy, który następnie, razem ze szklanką ciepłego mleka i łyżką masła, przekładamy do ugotowanych i utłuczonych ziemniaków. Wszystko razem mieszamy i gotowe. Takie puree, w przeciwieństwie do zwykłych ugotowanych ziemniaków, jest pyszne również po odgrzaniu.

Przepis 5 – Sałatka ze wszystkiego

Często zdarza się, że nie mamy pomysłu na sałatkę do obiadu, a gdy mamy jakiś plan pokrzyżuje nam go brak wszystkich składników. Ale równie często zdarza się, że mamy na coś ochotę. Warto zatem pójść za własną zachcianką, a okaże się, że przy braku przepisu i składników, sami stworzymy coś pysznego z tego co znajdziemy w lodówce. Na przykład znaną dobrą mizerię można urozmaicić poprzez dodanie selera naciowego. Gdy najdzie nas chęć na ogórki kiszone, dodajmy do nich pomidora, cebulę i jogurt i już pyszna staropolska sałatka gotowa. Kolejny prosty przepis to ugotowane brokuły, pomidor i cebula połączone majonezem. Brokuły można śmiało zastąpić kalafiorem, fasolką, cukinią. I tak dalej… Takie proste sałatki można tworzyć w oka mgnieniu, wystarczy odrobina smaku i tego co akurat mamy w naszych zapasach.

Zobacz także:  Jak zastąpić cukier w i czy jest to konieczne?

Przepis 6 – Sałatka owocowa

Deser jest najczęściej pomijaną częścią obiadu. Wydaje się pracochłonny, a gdy idziemy na łatwiznę najczęściej zastępujemy go kupnymi produktami. Niedobrze kiedy własnoręcznie wykonany deser wydaje się być nieosiągalny. Łatwo to nadrobić przygotowując pyszną sałatkę owocową, do której jako podstawa świetnie nadadzą się owoce, które przechowywane w lodówce puściły sok i jest go sporo na dnie naczynia. Doskonałe będą maliny. Wyciskamy sok z cytryny, dodajemy cukier waniliowy i w takim soku kąpiemy pozostałe składniki naszej sałatki. I tutaj jest pole do popisu dla naszej wyobraźni, bowiem nie ma konkretnego przepisu na tę sałatkę. Owoce dodajemy według własnych upodobań. Czasami wystarczą banany i truskawki i arbuz. Sałatka jest prosta, sycąca i zdrowa, a domownicy będą mile zaskoczeni.

Przepis 7 – Babeczki z pudełka

Nie ma chyba jednak nic pyszniejszego na deser niż własne domowe ciasto. Kiedy jednak z pieczeniem placków mamy na bakier, warto sięgnąć po „ciasta z pudełka”. Obecnie dostępnych jest bardzo wiele rodzajów takich wypieków. Hitem są bez wątpienia pyszne babeczki, które uwielbiają zwłaszcza najmłodsi domownicy. Do wyboru mamy babeczki z konfiturą, z płatkami czekolady, z kremem, minibabeczki itd. Są bardzo proste do przygotowania, najczęściej wystarczy, że dodamy jajka, wodę i olej. Musimy tylko zainwestować w odpowiednią blachę do pieczenia, ale jest to wydatek jednorazowy, w dodatku naprawdę niewielki. Widok dzieciaków pałaszujących jeszcze ciepłe babeczki jest za to bezcenny.

Powyższe przepisy są doskonale znane i lubiane. Przedstawione zostały tylko w troszkę nowszych wersjach. Być może ułatwią niejednemu domowemu kucharzowi w codziennych kulinarnych zmaganiach. Smacznego!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*