Co zrobić z bakłażana?
Ciekawostki

Co zrobić z bakłażana?

0 komentarzy

Włosi go nadziewają, Grecy robią z niego pastę, a Gruzini roladki. A na co ty się skusisz? Istnieje wiele odmian bakłażanów, a w Polsce popularne są duże, ciemnofioletowe, o dość twardej skórce. W sklepach można też znaleźć małe, wielkości śliwki, a także biało-fioletowe. Bakłażan powinien być jędrny i mieć gładką skórkę, bez przebarwień, zmarszczeń czy wgnieceń. Gdy wybierzesz bardzo duże warzywo, może mieć tak twardą skórę, że trudno ją będzie zjeść nawet po upieczeniu.

Bakłażan lubi chłód, więc dobrze go w całości przechowywać w lodówce, nawet kilka dni. Aby dłużej był świeży, lepiej nie usuwać szypułek i nie zamykać warzywa w plastikowych torebkach. Dobrze jest umieścić go w papierowej torbie lub bezpośrednio w szufladzie lodówki. Można go piec, grillować, gotować na parze i smażyć. Jest gotowy, kiedy łatwo w niego wbić widelec. Z upieczonego miąższu robi się pyszne pasty. Do smażenia bakłażana trzeba używać dłużej ilości tłuszczu, ponieważ warzywo chłonie go jak gąbka. Dobrze smakuje nadziewany np. mięsem.

Dzisiejsze odmiany bakłażanów prawie nie mają już charakterystycznej goryczki. Jednak tej resztki też można się pozbyć. Umyte bakłażany pokrój w plastry, oprósz solą i odstaw na 15-20 minut, by puściły sok, który wyciągnie goryczkę. Po tym czasie dokładnie opłucz je pod bieżącą wodą i osusz. Płukanie jest ważne, bo usuwa gorzki sok i nadmiar soli. Bakłażanów się nie obiera, bo w skórce jest największa wartość. Nie je się ich też na surowo. Zawarta w nich solanina jest związkiem silnie toksycznym. Dopiero po obróbce termicznej toksyna przestaje być szkodliwa.

3 POWODY BY GO JEŚĆ

  • USPRAWNIA TRAWIENIE – Bakłażan to dobre źródło błonnika. W 1/2 bakłażana jest go dwukrotnie więcej niż w jabłku czy brzoskwini.
  • UŁATWIA ODCHUDZANIE – Zaletą bakłażana jest niskokaloryczność. W 100 g tego warzywa jest tylko ok. 20 kcal. Dodatkowo w 90 proc. składa się z wody.
  • CHRONI PRZED RAKIEM – W skórce bakłażana zawarte są związki fenolowe, poprawiające funkcjonowanie organizmu. Wśród tych związków znajdują się m.in. antocyjany, które są przeciwutleniaczami i odpowiadają za fioletowy kolor.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*