Jajka po turecku jest to pyszny pomysł na śniadanie w gronie rodziny i w orientalnym stylu. Bazą tego dania jest kremowy jogurt grecki, który doprawiony jest świeżym czosnkiem i cytryną. To właśnie na nim ułożone jest jako w koszulce, z którego po przecięciu wypływa pyszne i aksamitne żółtko. Dla lepszego efektu całość polana jest płynnym palonym masłem z dodatkiem chili. Danie to jest pyszne, smaczne, proste w przygotowaniu i powstaje z kilku łatwo dostępnych składników. Dodatkiem jak najbardziej może być podpieczone pieczywo i szczypiorek. Co najważniejsze nie używa się do tego dania sztućców, ponieważ największa frajda to moczenie chrupiącego pieczywa w płynnym jajku i jogurcie.
Jajka po turecku – informacje i ciekawostki
Nazwa tego dania po turecku brzmi “Cilbir” I w czasach osmańskich był określeniem jajek sadzonych, które przygotowywane było na różne sposoby. Dzisiejsza forma tej potrawy powstała najprawdopodobniej na początku XX wieku na dworze sułtana Abdülhamida II. Wersji na to danie jest wiele. Niektóre przepisy zawierają miętę, tahinę, sumak, a inne tylko ostrą i słodką paprykę, natkę pietruszki, a nawet koperek.
Najważniejszą rzeczą, aby nasze jajka wyszły pyszne i idealne jest dobór odpowiednich jajek i masła. Jajka muszą być świeże i wyjęte prosto z lodówki, aby były zimne, a masło najwyższej jakości. Jajka po turecku powoli podbijają kulinarny świat i śmiało można stwierdzić, że jest to jeden z lepszych przepisów śniadaniowych. To świetna alternatywa dla klasycznej jajecznicy. Trzeba zaznaczyć, że jajka same w sobie są bogatym źródłem substancji odżywczych. Zawierają spore ilości witaminy A,D,E,K, witamin z grupy B oraz minerały takie jak: wapń, żelazo, potas, cynk i mangan.
Podsumowując, jajka po turecku to super świetny pomysł na śniadanie, które jest pożywne, wyjątkowo lekkie, smaczne i szybkie. Z pewnością jajka w takiej odsłonie wprowadza na stół nieco świeżości, a domownicy z pewnością docenią naszą kulinarną pomysłowość. Jest to jeden z najprostszych pomysłów na zdrowe śniadanie, które dodatkowo jest pełne białka.