Proziaki
Kuchnia Polska, Przepis, Wypieki

Proziaki

Czas: 30 minut Trudność: Łatwe 0 komentarzy

Proziaki, inaczej chleb sodowy, to specjalność kuchni irlandzkiej, który wypieka się z mąki z dodatkiem sody, która jest najważniejszym składnikiem i maślanki. Są popularne w regionach wschodniej Polski, w szczególności w okolicach Rzeszowa i na Podkarpaciu. Kiedyś przygotowywano je na blasze starego pieca, natomiast dziś piecze się je na suchej patelni lub w piekarniku i nadal smakują wyśmienicie. Proziaki stanowią puszystą i pożywną przekąskę, która może zastąpić pieczywo. Można podawać je na wytrawnie np. z pastą jajeczną, rybną, masłem z czosnkiem, rzodkiewką, ogórkiem, z wędzonym łososiem czy plastrami szynki lub na słodko z różnymi dżemami, powidłami czy kremem orzechowo-czekoladowym. Przepis jest na tyle uniwersalny, że można go dowolnie modyfikować. Ponadto są łatwe i bardzo szybkie w przygotowaniu.

Proziaki

Autor przepisu: Książka kucharska
5.0 od 1 głos
Danie: ProziakiKuchnia: PolskaTrudność: Łatwe
Porcje

4

porcje
Przygotowanie

15

min.
Pieczenie

15

min.
Kalorie

175

kcal

Proziaki, inaczej chlebki sodowe. Popularne w Irlandii, chodź też wypiekane w innych rejonach, także w Polsce. Zobacz przepis na proziaki.

Tryb gotowania

Ekran nie wygasza się pozwalajac gotować

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej

  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

  • 1/2 łyżeczki cukru

  • 1/2 łyżeczki soli

  • 1 średnie jajko

  • 1 szklanka maślanki

Sposób wykonania:

  • W pierwszej kolejności należy przesiać mąkę połączoną z solą i sodą oczyszczoną do naczynia, wlać szklankę maślanki, dodać jako i cukier. Wszystko razem dokładnie wymieszać do uzyskania jednolitej masy.
  • Następnie ciasto przełożyć na oprószony mąką blat i delikatnie wałkować na ok 1 cm grubości. Szklanką wykrawać kółka, lekko rozciągnąć na boki i nakryć czystą ściereczką na ok 15 minut.
  • Na koniec placki smażyć na suchej patelni z grubym dnem, do momentu zarumienienia z obu stron. Podawać z ulubionymi dodatkami.

Proziaki – ciekawostki o proziakach

Za region, z którego pochodzą proziaki przyjmuje się Podkarpacie. Nazwa pochodzi od jednego z głównych składników, bez którego nie mogłyby powstać. Słowem “prozia” określano na Podkarpaciu sodę oczyszczoną, czyli inaczej wodorowęglan sodu, który w temperaturze powyżej 60 stopni ulega szybkiemu rozkładowi i wydziela gaz, który powoduje rozpulchnianie i wzrost ciasta. Z czasem przysmak ten rozprzestrzenił się w wielu innych miejscach.

Proziaki po usmażeniu powinny mieć chrupiącą i przypieczoną skórkę. Najsmaczniejsze są podawane zaraz po przygotowaniu na ciepło. Ciekawostką jest fakt, że proziaki znajdują się na liście produktów tradycyjnych województwa podkarpackiego od 2006 r. Mają ponad 200 lat historii. Najstarsze mają ponad 150 lat i na ich przestrzeni pojawiło się wiele wariacji na ich temat. Przepis na nie podawano sobie z ust do ust, a rodzinne receptury niewiele się od siebie różniły. Podsumowując, jest to bardzo smaczne danie, a ich smak z pewnością pozytywnie zaskoczy wszystkich, którzy je spróbują. To idealny pomysł na obiad lub kolację oraz na awaryjny posiłek.

Warto wiedzieć, że w wersji z kefirem są najsmaczniejsze. Ponadto są pyszne, delikatne i puchate a ich neutralny smak sprawia, że mają bardzo wiele zastosowań w polskiej kuchni.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*