Czy lepsze są pełnotłuste, czy odtłuszczone produkty?
Blog

Czy lepsze są pełnotłuste, czy odtłuszczone produkty?

0 komentarzy

Zawsze zastanawiano się, czy odtłuszczone przetwory mleczne są zdrowsze od pełnotłustych. Zasadniczo pełnotłuste produkty mleczne są o wiele bardziej tuczące i ze względu na zawarty w nich tłuszcz przyczyniają się do rozwoju chorób układu krążenia w przyszłości. Jednak coraz więcej badań obala to przekonanie. Oto fakty dotyczące tego, czy lepsze dla zdrowia są pełnotłuste, czy odtłuszczone produkty mleczne. 

Zła reputacja pełnotłustych produktów mlecznych.

Od zawsze uważano, że nabiał jest szkodliwy dla zdrowia z wielu powodów, które przedstawimy poniżej. Pełne produkty mleczne są znacznie bardziej kaloryczne niż produkty odtłuszczone. Ponieważ zawierają one więcej kalorii, ludzie przybierają na wadze. Dlatego osoby otyłe, które chcą schudnąć, powinny wybierać produkty o mniejszej ilości kalorii, takie jak produkty odtłuszczone.

Tłuszcze nasycone obecne w pełnotłustych produktach mlecznych sprawiają, że osoby, które je spożywają, są bardziej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego i inne. Dlatego też wiele osób woli wyeliminować ten rodzaj tłuszczu ze swojej codziennej diety i zawsze wybierać odtłuszczone produkty mleczne.

Czy lepsze są pełnotłuste, czy odtłuszczone produkty?

Związek między nabiałem a wagą.

Od dawna uważa się, że najlepszym sposobem na utrzymanie figury i utratę wagi jest wybieranie odtłuszczonych produktów mlecznych. Liczne badania obaliły tę teorię, ponieważ udowodniono, że osoby regularnie spożywające produkty mleczne z pełnego mleka zmniejszają ryzyko wystąpienia nadwagi lub otyłości nawet o 8%. Z drugiej strony, tłuszcz obecny w tych produktach mlecznych nie jest tak szkodliwy, jak twierdzono jeszcze kilka lat temu, i wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia. Jakby tego było mało, dowiedziono, że spożywanie pełnotłustych produktów mlecznych nie jest tak szkodliwe dla zdrowia, a nawet przynosi poprawę w przypadku takich chorób, jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2 czy choroby serca. 

Co powinny pić dzieci?

Jest całkowicie jasne, że dzieci powinny spożywać produkty mleczne z pełnego mleka ze względu na ich wysoką zawartość składników odżywczych. Odtłuszczony nabiał zawiera znacznie mniej witamin i składników mineralnych niż mleko pełne. Należy pamiętać, że produkty mleczne pełnotłuste nie powinny zawierać dodatku cukrów, ponieważ są one bardzo szkodliwe dla zdrowia dzieci. 

Zobacz także:  Jak zastąpić cukier w i czy jest to konieczne?

Należy stwierdzić, że każdy człowiek jest inny i to, co jest tuczące dla jednej osoby, może być dobre dla innej. Nie ulega wątpliwości, że nadwaga i otyłość nie są w dużej mierze spowodowane spożywaniem produktów mlecznych. W niektórych szczególnych przypadkach wygodniejsze może być stosowanie odtłuszczonego mleka zamiast pełnego.

Warto zwrócić uwagę na następujące kwestie.

  1. Kiedy mówimy o tłuszczach, nie oznacza to, że wszystkie są złe. W przypadku tłuszczów zawartych w pełnotłustych produktach mlecznych udowodniono, że nie są one szkodliwe dla zdrowia i nie przyczyniają się do nadwagi.
  2. Pełne przetwory mleczne są bogatsze w składniki odżywcze i tłuszcze, dlatego pomagają zaspokoić głód.
  3. Odtłuszczone produkty mleczne nie zawierają tłuszczu i są dużo bardziej miękkie niż produkty pełnotłuste, dlatego dodaje się do nich więcej cukrów rafinowanych. Oznacza to, że zawierają one o wiele więcej szkodliwych składników niż pełnotłusty nabiał.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*