Czebureki to pierogi z przaśnego ciasta z mąki o niskim typie, gorącej wody i soli, co sprawia, że ciasto jest miękkie i elastyczne z mięsnym nadzieniem. Aby pierogi te nie chłonęły tłuszczu, dodaje się również do ciasta trochę octu lub spirytusu. Czasami używa się nadzienia z sera, ziemniaków, grzybów, kapusty, jajek ze szczypiorkiem i ryżu. Mają charakterystyczny kształt półksiężyca, są chrupiące i rumiane oraz są tradycyjną potrawą wielu tureckich i mongolskich ludów. Ciekawostką jest fakt, że spożywa się je bez użycia sztućców. W Polsce czebureki należą do regionalnych przepisów Podlasia. Ich atutem jest to, że są uniwersalne i farsz do nich możemy zrobić z tego co się lubi, dlatego powstało mnóstwo przepisów na to danie. Najlepiej smakują w towarzystwie sosów: czosnkowego, tzatziki, chrzanowego lub tatraskiego. Powstają również czebureki na słodko np. z jabłkami.
Czebureki – ciekawostki i informacje
Czebureki to danie bardzo podobne do naszych polskich pierogów z mięsem z tym, że robi się je szybciej i są znacznie większe. Ze względu na smażenie, mozna spotkać je również pod nazwą “zlote pierogi”. Są bardzo popularne również na Ukrainie, w Rosji i Białorusi.
Do przygotowania tych pierogów najważniejsze jest mięso. Najlepiej sprawdzi się baranina, jagnięcina lub wołowina. Można użyć także wieprzowiny, jednak w tradycyjnych przepisach jej nie ma, gdyż wśród Tatarów znaczna część ludzi to muzułmanie. Najlepiej smakują kiedy są świeże i ciepłe. Aby urozmaicić ich smak, można do farszu mięsnego dodać różne przyprawy i zioła np. czosnek, majeranek czy natkę pietruszki. Można czebureki smażyć na dwa sposoby: smażenie płytkie jak kotleta schabowego lub smażenie głębokie jak frytki.
Podsumowując, czebureki są bardzo sycące i aromatyczne oraz łatwe w przygotowaniu. To fantastyczne danie kuchni ukraińskiej i rosyjskiej, które idealnie sprawdzi się jako obiad, kolacja lub jako przekąska na stole podczas spotkań towarzyskich. Tradycyjne czebureki to maksymalna prostota sycących składników, które miały gasić apetyt szybko i na długo.