Jak pieczemy mięso?
Ciekawostki

Jak pieczemy mięso?

0 komentarzy

Soczysta, krucha, odpowiednio doprawiona pieczeń to pyszna ozdoba niejednego uroczystego obiadu. Jak ją przyrządzić idealnie? Przygotowanie wyśmienitej pieczeni wymusza na nas odrobinę zaangażowania oraz precyzji. Każdy rodzaj mięsa wymaga natarcia przyprawami i kilku godzin macerowania, aby przejść ich zapachem i skruszeć. Oprószone przyprawami i zaraz wstawione do piekarnika mięso, po upieczeniu nigdy nie będzie tak aromatyczne, jak to, które mu pozwoliliśmy poleżeć w marynacie od kilku godzin do nawet kilku dni. Drób i wieprzowinę marynuj przynajmniej 12 godzin, wołowinę, jagnięcinę i dziczyznę 2 dni.

Wybór mięsa

Przede wszystkim unikaj mięsa foliowanego z lodówek chłodniczych w dużych sieciówkach. Na pieczeń zawsze wybieraj szlachetne, niezbyt duże mięso w sprawdzonym sklepie mięsnym. Z wieprzowiny: karkówkę, schab środkowy, łopatkę, boczek; z wołowiny – rostbet; z jagnięciny: udziec, karkówkę, łopatkę; z dziczyzny – comber, łopatkę i udziec.

Czym przyprawiać?

Sól, pieprz, czosnek, majeranek, słodka mielona papryka to przyprawy podstawowe do mięs. Wieprzowinę i wołowinę warto też oprószyć cynamonem, kardamonem, gałką muszkatołową czy kminkiem. Do drobiu dobry jest także tymianek, lubczyk, szałwia, majeranek, a do jagnięciny – cytrusy, kurkuma, imbir, rozmaryn i czosnek.

Ważne zasady

Zamarynuj surowe mięso. Do marynowania idealne są marynaty na bazie piwa, wina, ziołowych likierów, które rewelacyjnie podkreślają smak pieczeni, a także z dodatkiem musztardy, miodu i koncentratu pomidorowego. Zamknij pory mięsa przed pieczeniem. W praktyce oznacza to konieczność wstępnego obsmażenia mięsa na mocno rozgrzanej patelni. Dzięki temu w trakcie pieczenia nie wycieknie z niego sok. Piecz obsmażone mięso w temp. 180 st. godzinę na każdy kilogram mięsa. Polewaj mięso wytwarzającym się sosem i bulionem lub wodą od połowy czasu pieczenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*