Beza Pavlova to rodzaj torcika w kształcie stożka upieczonego z bezy. To pyszny deser z bitą śmietaną i owocami sezonowymi jak i mrożonymi. Jest delikatna, chrupka z zewnątrz i piankowa w środku. Cały sekret tego smacznego deseru tkwi w dobrze ubitej pianie z białek i dobrym wysuszeniu. Jest prosta w przygotowaniu i powstaje z kilku prostych składników. Można powiedzieć, że jest to królowa wśród wypieków. Idealnie sprawdzi się na spotkania w gronie rodzinnym, jako niedzielny deser do kawy lub herbaty oraz na specjalne, eleganckie przyjęcia. Często spełnia również funkcję tortu na urodziny lub imieniny, ponieważ wygląda pięknie i efektownie. Atutem jest to, że samą bezę można przygotować dzień wcześniej i nic się z nią nie stanie. Beza jest dobra do spożycia zaraz po przygotowaniu, a w lodówce można przechowywać ją 2-3 dni.
Beza Pavlova – ciekawostki
Powstanie bezy pavlovej przypisują sobie dwie narodowości takie jak: Australijczycy i Nowozelandczycy. Do dzisiaj nie wiadomo, która z nich ostatecznie przyczyniła się do jej powstania, ale wiele wskazuje na to, że tradycyjnie powstała w australijskim miasteczku Perth na cześć rosyjskiej tancerki baletu Anny Pawłowej. Najprawdopodobniej wydarzyło się to w latach 30. XX wieku.
Na kaloryczność tego deseru wpływają takie dodatki jak śmietana czy serek mascarpone. Kluczowym procesem podczas przygotowania bezy jest jej pieczenie. Standardowo piecze się ją przez ok. 30 min i przez ok. 2,5-3 godz suszy. Najważniejszym elementem jest to, że pod żadnym pozorem nie należy otwierać piekarnika podczas jej pieczenia, ponieważ może to spowodować opadnięcie bezy. Deser ten powinien być suchy i kruchy, a jego struktura lekka. Środek bezy powinien wyglądać na wysuszony i nie powinien być lepki i błyszczący.
Podsumowując, beza Pavlova to jeden z najpyszniejszych i najpiękniejszych deserów z owocami jaki możemy zaserwować swoim bliskim, znajomym jak i gościom, którzy nas odwiedzą. Jej przygotowanie wymaga nieco wprawy, ale z pewnością jej smak rekompensuje nam starania.