Zupa koperkowa charakteryzuje się koperkowo-śmietanowym i delikatnym smakiem. Jest pyszna, sycąca i aromatyczna. Przygotowuje się ją w okresie letnim, kiedy mamy dostęp do świeżego i pachnącego koperku. Jak większość zup jest banalnie prosta do zrobienia i powstaje z łatwo dostępnych składników. Wersji na tę zupę jest wiele: z ziemniakami, z makaronem, z ryżem, z pulpecikami, lanym ciastem, z grzankami, z kromką świeżego pieczywa, a także z jajkiem. Niektórzy spożywają ją również z ziemniakami i makaronem jednocześnie, co może dziwić wielu smakoszy. Ponadto może zostać zblendowana na zupę krem, która będzie miała gładką konsystencję. Najczęściej zabielana jest śmietaną, ale w wersji dietetycznej można użyć jogurtu greckiego. Zupa koperkowa to idealny pomysł na obiad dla całej rodziny, ponieważ jest uwielbiana zarówno przez dorosłych jak i przez dzieci.
Zupa koperkowa – informacje
Zupa koperkowa ma pozytywny wpływ na nasz organizm, za sprawą użytego do niej koperku, który zawiera wiele składników odżywczych i mineralnych. Koperek zawiera witaminy z grupy B, A, C, D, E i K oraz minerały takie jak: wapń, fosfor i żelazo. Ponadto poprawia trawienie, odpowiada za odporność, zmniejsza stany zapalne stawów, posiada właściwości antyoksydacyjne, hamuje wzrost niektórych bakterii, a także obniża poziom cholesterolu we krwi.
Ciekawostką jest fakt, że przygotowywana zupa na maśle nabiera głębszego smaku i mocniejszego aromatu. Natomiast dodanie do niej dokładnie roztrzepanego żółtka, nada zupie aksamitną i lekko kremową konsystencję. Zupę koperkową możemy przygotować nawet zimą, ponieważ świeży koperek jest dostępny przez cały rok. Dobrze smakuje również zrobiona z mrożonego koperku. Jej atutem jest to, że jest uniwersalna i istnieje wiele pomysłów jak ją podać. Wszystko zależy od naszych upodobań kulinarnych.
Podsumowując, zupa koperkowa jest lekka, letnia, smaczna o lekko kwaskowatym smaku. Ze względu na zawartość koperku ma zielonkawy kolor. Zaleca się spożywanie tej zupy często, ponieważ dzięki temu, że jest w niej koperek, który posiada liczne właściwości zdrowotne jest zdrowa oraz niskokaloryczna.