Zupa dyniowa jest to gęsta zupa sezonowa, która przygotowywana jest na bazie miąższu z dyni jadalnej. Ma charakterystyczny smak i pomarańczowy lub pomarańczowo-żółty kolor. Ze względu na ograniczoną trwałość świeżych dyń, najczęściej spożywana jest jesienią lub wczesną zimą. Występuje w dwóch wariantach smakowych: na słodko z cukrem lub olejkiem migdałowym i na ostro z solą, cynamonem czy gałką muszkatołową. Wersje tej zupy mogą być różne np. z podsmażonym boczkiem, z dodatkiem mleczka kokosowego, z proszkiem curry lub z dynią opieczoną w piekarniku. Dodatkiem do tej potrawy może być posiekana natka pietruszki lub nasiona dyni. Zupa z dyni jest rozgrzewająca, przepyszna, gęsta i pożywna. Ponadto to doskonały pomysł na zdrowy posiłek dla całej rodziny.
Zupa dyniowa – informacje
Zupa dyniowa może być przygotowywana zarówno na wywarze wołowym lub drobiowym oraz w wariancie wegetariańskim na wywarze z warzyw. Ciekawostką jest fakt, że zupa dyniowa była popularna już w końcu XVIII wieku, ponieważ przygotowywano ją już w zakonach, szkołach i szpitalach na obszarach wiejskich we Francji. W Polsce natomiast od niedawna stała się popularna.
W książkach kucharskich i czasopismach zupa ta zaczęła pojawiać się od połowy lat 80. XX wieku. Przepis na tą zupę jest prosty i dlatego poradzi sobie z nią nawet początkujący kucharz. Ponadto do jej przygotowania wystarczy zaledwie kilka minut. Trzeba pamiętać, że dynia wyróżnia się znakomitymi właściwościami oraz jest źródłem wielu cennych antyoksydantów l, a także witaminy A, C i E. Zawiera beta-karoten, który jest przeciwutleniaczem, dzięki któremu hamuje się szkodliwe działania oksydacyjne, czyli zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych. Ponadto obniża poziom złego cholesterolu, zapobiega zawałom, udarom mózgu, miażdżycy oraz reguluje ciśnienie tętnicze.
Zupa z dyni jest niskokaloryczna i ma niski indeks glikemiczny. Trzeba pamiętać, że ta potrawa jest dostępna przez cały rok, w puszkach o długim terminie przydatności. Świetnie smakuje podana z prażonymi pestkami dyni, podpieczonymi w formie chipsów boczkiem lub skwarkami, z ziołowymi grzankami lub samą z kromką chleba lub bułką.