Sos beszamelowy
Kuchnia Francuska, Przepis, Sosy

Sos beszamelowy

Czas: 30 minut Trudność: Łatwe 0 komentarzy

Sos beszamelowy. Jego podstawowymi składnikami są: mąka, mleko i masło. Przyprawiany głównie solą kuchenną, białym pieprzem, świeżo startą gałką muszkatołową oraz czasami sokiem z cytryny. Można powiedzieć, że jest to rodzaj zasmażki. Czasem nazywany jest także sosem białym lub bazowym, ponieważ można z niego przygotować wiele innych sosów. Idealnie pasuje do dań z warzywami, mięsem i serowymi potrawami. Swoją popularność zdobył ze względu na to, że jest stosowany na całym świecie podczas przygotowywania lasagne. Ponadto jest gładki, delikatny i prosty w przygotowaniu. Sos beszamelowy to jeden z pięciu podstawowych sosów jakie powinien znać każdy kucharz. Trzeba zaznaczyć, że nie tylko dodaje daniom słodyczy m i korzennego aromatu, ale także chroni wszelkie zapiekanki przed nadmiernym wysychaniem podczas pieczenia.

Sos beszamelowy

5.0 od 1 głos
Autor przepisu: Książka kucharska Danie: Sos beszamelowyKuchnia: FrancuskaTrudność: Łatwe
Porcje

4

porcje
Przygotowanie

15

min.
Wykonanie

15

min.
Kalorie

295

kcal

Sos beszamelowy to najpopularniejszy francuski sos na bazie mleka, mąki i masła. Znany na całym świecie, powstał już w XVI wieku.

Tryb gotowania

Ekran nie wygasza się pozwalajac gotować

Składniki:

  • 3 łyżki mąki pszennej typ 500

  • 2 szklanki mleka 2%

  • 6 łyżeczek masła

  • sól

  • pieprz

  • gałka muszkatołowa

Sposób wykonania:

  • W pierwszej kolejności należy rozpuścić masło w garnku mieszając od czasu do czasu.
  • Następnie do rozpuszczonego masła dodać małymi partiami mąkę i energicznie mieszać trzepaczką, aby nie powstały grudki.
  • Gdy masa będzie gładka i bez grudek to trzeba wlać mleko i dodać sól, pieprz i gałkę. Rozmieszać trzepaczką i poczekać, aż całkowicie zgęstnieje cały czas mieszając.
  • Na koniec odstawić do ostygnięcia.

Dołącz do nas

Śledź PychaMniam na Facebooku

Sos beszamelowy – ciekawostki i porady

Słowo “beszamel” pochodzi od nazwiska francuskiego wysokiego urzędnika na dworze Ludwika XIV Louisa de Béchameil, który rzekomo pracował nad wynalezieniem tej zasmażki kilkanaście lat. Tradycja głosi, że sos beszamelowy wymyślono na dworze Ludwika XVI i stał się jednym z najważniejszych sosów nie tylko w kuchni francuskiej, ale i europejskiej.

Zobacz także:  Kurczak po toskańsku

Najważniejszym elementem podczas wykonywania tego sosu jest mieszanie. Trzeba to robić sprawnie, najlepiej za pomocą rózgi, aby zapobiec powstaniu grudek. Powinien być gładki, ale niezbyt gęsty, gdyż zgęstnieje jeszcze podczas stygnięcia oraz w trakcie zapiekania. Ciekawostką jest fakt, że gdy chcemy odstawić go na jakiś czas do lodówki, ponieważ będzie potrzebny nam później, to warto położyć na jego powierzchni plasterek masła, ponieważ uchroni to sos przed powstaniem nieapetycznego kożucha. Sos beszamelowy zawiera w swoim składzie witaminy A i D, witaminy z grupy B oraz minerały takie jak: potas i wapń. Zawiera także tłuszcze nasycone, które wpływają na zwiększenie cholesterolu we krwi.

Podsumowując sos beszamelowy to świetny i aromatyczny dodatek do dań głównych. Robi się go naprawdę szybko i sprawdzi się nawet dla początkujących amatorów gotowania. Sprawia, że w prosty sposób można odmienić każde nawet niepozorne danie. Ponadto jego smak jest bardzo łagodny, więc posmakuje nawet najmłodszym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*