Popcorn to pyszna przekąska z ziaren kukurydzy, które się praży w wysokiej temperaturze, po to aby “spuchły” i wyrzuciły z wnętrza miękką, chrupiącą, białkowo-skrobiową masę. W XIX w był on podawany w Ameryce na śniadanie w formie “owsianki” czy “kaszki” oraz jako dodatek do zup, sałatek i innych dań. Natomiast w latach 80. XIX wieku, popcorn był popularną przekąską, a później stał się nieodłącznym elementem kin oraz seansów telewizyjnych w domu. Może być przyrządzany w gorącym oleju, za pomocą urządzeń,które wykorzystują gorące powietrze lub w kuchenkach mikrofalowych. Najlepiej przygotowywać go w temperaturze 190 stopni, ponieważ wtedy najlepiej “puchnie”. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów popcornu np. solony, karmelowy, maślany lub słodki.
Popcorn – ciekawostki i informacje
Historia wynalezienia popcornu nie jest do końca jasna, ale uważa się, że jest on znany ludziom już od tysięcy lat, a najstarsze ślady pochodzą z IV w. p.n.e. W sklepach możemy znaleźć ziarna kukurydzy,które należy uprażyć, różnego rodzaju popcorn do mikrofali lub już taki gotowy do spożycia. Ciężko określić wartości odżywcze i kaloryczność popcornu, ponieważ czynnikiem na to wpływającym są dodatki tłuszczu lub substancji słodzących.
Dlatego, im większa zawartość tych dodatków, tym przekąska jest bardziej kaloryczna i ma negatywny wpływ dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że sam popcorn bez żadnych dodatków, stanowi pożywną i zdrową przekąskę, która zawiera dużo składników odżywczych i witamin. Zawiera błonnik, białko, witaminy A,K,E, witaminy z grupy B, foliany oraz wapń,mangan i potas. Ponadto poprawia zdrowie serca, dobrze wpływa na układ pokarmowy, wspomaga układ immunologiczny i proces widzenia, wpływa na regenerację komórek oraz pomaga budować i utrzymywać gęste i zdrowe kości.
Podsumowując, popcorn jest pyszny, sycący, smaczny i zdrowy, ale tylko taki,który przyrządzamy sami w domu bez tłuszczu i słodkich dodatków. Dobrze przygotowany jest w rzeczywistości całkiem zdrową przekąską i z pewnością lepszym wyborem niż np. chipsy.