Oszczędności w domu i dla domu
Blog

Oszczędności w domu i dla domu

0 komentarzy

Nasze gospodarstwo domowe funkcjonuje tak, jak wszystkie przedsiębiorstwa. Aby dobrze działało pod względem ekonomicznym musi kierować się takimi samymi zasadami, jakimi kierują się firmy te małe a także te największe. Bo zadaniem wszystkich przedsiębiorstw chcących uzyskać dochód a także zadaniem naszego gospodarstwa domowego jest planowanie, realizacja i kontrolowanie swoich działań w zakresie finansów, bo o nich tu dziś mowa. Wzrost funduszu firmowego świadczy o dobrym kierownictwie a wzrost funduszu domowego świadczy o dobrym zarządzaniu domowymi środkami finansowymi. I w jednym i w drugim przypadku trzeba wykazać się dobrą logistyką i być dobrym menadżerem, aby budować oszczędności z tego co się ma i pozyskiwać fundusz na inne cele. 

Oszczędności domowe

Aby nie dać się zaskoczyć życiu trzeba między innymi posiadać poduszkę bezpieczeństwa w postaci oszczędności. Zapobiegliwi i roztropni ludzie zawsze mają zabezpieczenie finansowe nawet wtedy, gdy dochody są minimalne. Bo działają na tym co mają do dyspozycji i odkładają ile mogą nie odejmując sobie oczywiście od ust. Bo, gdy odejmiesz sobie od ust, to wydarz na lekarza i lekarstwa i wszystko się wyrówna i jeszcze się nachodzisz i namartwisz.

Oszczędności w domu i dla domu

Na czym więc oszczędzać? To pytanie zadawane jest nieustannie przez wiele osób na całym świecie i także w Polsce. 

Wiele osób również powtarza w kółko, że najwięcej da się oszczędzić na jedzeniu. I nie chodzi tu o to, aby się głodzić, bo jeść trzeba. Lecz chodzi o to, aby nie marnować żywności, nie wyrzucać artykułów spożywczych nadający się do jedzenia, przerabiać jedzenie i tworzyć nowe dania. Jest to prosta droga do oszczędności a pomoże w tym planowanie posiłków. Aby nie być gołosłownym, to tak dla przykładu. Jeden ugotowany z większej ilości składników obiad może posłużyć do skomponowania aż trzech obiadów na następne dni, np. gdy gotujemy zupę pomidorową z ryżem na udkach z kurczaka, która to zupa będzie dzisiejszym daniem obiadowym, to jutro może być potrawka z kurczaka z ryżem a na trzeci dzień pozostały jeszcze ryż z jogurtem i owocami. Inny przykład: kapusta kiszona ugotowana z mięsem wieprzowym, gdzie jednego dnia część jej posłuży na bigos z obranym miejscem, druga część bezmięsnej kapusty zostanie wykorzystana następnego dnia na krokiety a trzeciego dnia z pozostałej bezmięsnej kapusty powstanie zupę kapuściana z ziemniakami. Proste, smaczne, zdrowe, niepracochłonne i tanie okazuje się planowanie posiłków obiadowych. Tylko jak nad wszystkim, gdy chce się mieć zysk trzeba pomyśleć, zaplanować i konsekwentnie realizować zamierzony plan.

Zobacz także:  Jak i kiedy rozszerzać dietę dziecka?

Pozostając przy kulinariach i oszczędnościach to warto wstać rano o pięć minut wcześniej i przygotować sobie kanapki do pracy, które będą zdrowe i smaczne i nie kosztowne w porównaniu z tym ile wydajemy na drugie śniadanie w pracy, gdy przyjdzie go nam kupić. Podobnie dotyczy to kanapek dla dzieci idących do szkoły.

Oszczędności domowe możemy również budować poprzez zmniejszenie opłat za energię elektryczną i wodę. I tu również podobnie, jak w przypadku odżywiania nie trzeba sobie niczego odbierać a jedynie kontrolować swoje zachowanie w domu i niepotrzebnie nie korzystać z prądu, jak i rozsądnie gospodarować wodą oczywiście nie również nie odmawiając sobie jej, lecz kontrolując swoje działania.

W ramach oszczędności warto też w swoim domu posprawdzać wszystko za co płacimy, bo może się czasem okazać, że coś nie jest nam absolutnie potrzebne a za to płacimy, bo tak wisi w zawieszeniu od miesięcy a może nawet lat i nic z tym do tej pory nie zrobiliśmy. Jak na przykład niepotrzebne konta, za które coś tam nam potrącają, pakiety telefoniczne, z których nie korzystamy, opłata za telewizję, której od dawna już nie mamy a nie została jeszcze wyrejestrowana i wiele innych indywidualnych dla każdego gospodarstwa domowego rzeczy, które są zbędne a płatne.

W ramach oszczędności i dla własnego zdrowia warto również przynajmniej w porze letniej zamienić samochód na rower lub na własne nogi i dojeżdżać do pracy na rowerze lub dochodzić na piechotę, gdy odległość nie jest duża. Zdrowo, tanio i takie to proste a czy zawsze przyjdzie nam do głowy?

Reasumując. Oszczędzanie pieniędzy nie jest też skomplikowane, jak się niektórym osobom wydaje. I przynosi masę satysfakcji oraz poczucia wartości, że się udało. Najważniejsze przy oszczędzaniu jest wnikliwe przyjrzenie się swoim możliwościom oszczędnościowym bo często gdzieś tam w zakamarkach leżą pieniądze, o których nie wiemy a które pomogą nam budować domowy fundusz oszczędnościowy.
 Fundusz awaryjny pomoże nam być niezależnym finansowo niezależnie od tego, czy prowadzimy jednoosobowe, dwuosobowe, czy kilkuosobowe gospodarstwo domowe. U każdego system funduszu celowego z przeznaczeniem na nieprzewidziane wydatki wcześniej, czy później się przyda. Bo życie niesie ze sobą niespodziewane sytuacje a niestety wszystko oparte jest na pieniądzu, który trzeba mieć. Niezależność, to wielka wartość, lecz aby być niezależnym finansowo trzeba o to zadbać. I nie ważne jakiej wysokości będą to oszczędności. Najważniejsze jest, aby one były i w razie czego, aby było bez stresu od czego zacząć a potem w razie potrzeby dopiero szukać dalszych środków finansowych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*