Leczo jest to węgierska potrawa, która znana jest także w Polsce, Czechach, na Słowacji, Ukrainie, w Niemczech, Austrii oraz Izraelu. Najważniejszymi składnikami do leczo są: papryka, cebula, pomidory świeże lub w puszce, kiełbasa i oczywiście cukinia. To danie jednogarnkowe, które może być podawane zarówno na obiad, jak i kolację. Popularne jest również leczo z dodatkiem mięsa wieprzowego, które należy pokroić w kostkę i dusić po podsmażeniu. Jest na tyle uniwersalne, że może być przygotowywane na wiele sposobów. Potrawa ta jest pyszna, zdrowa i aromatyczna. Tradycyjne leczo na Węgrzech jest dodatkiem do dań mięsnych, natomiast w Polsce jada się z pieczywem lub jako samodzielne danie.
Ciekawostki o leczo
Ciekawostką jest fakt, że leczo można z powodzeniem zamrozić i odgrzać w dowolnym momencie. Zarówno to przygotowywane z kiełbasą jak i wegetariańskie jest źródłem witaminy A, E i witamin z grupy B oraz składników mineralnych takich jak: potas, fosfor, żelazo i cynk. Ze względu na zawartość różnorodnych warzyw jest sytą, smaczną a zarazem zdrową potrawą.
Najlepiej smakuje w okresie letnim, ponieważ można skorzystać ze świeżych warzyw. Ponadto przepis na leczo jest niezwykle prosty i można je przyrządzić w kilka chwil. Trzeba pamiętać o tym, że leczo powinno składać się ze świeżych i dobrej jakości składników, dzięki temu cała potrawa będzie smakować dużo lepiej. Dzięki dodanej kiełbasie jest bardziej sycące i zawiera więcej białka, a w wersji roślinnej można zamienić mięso na tofu lub ciecierzycę i w takiej odsłonie będzie smakować równie pysznie. Może być łagodne lub pikantne, wystarczy że dodamy do niego swoje ulubione ostre przyprawy.
Trzeba pamiętać, że w bardzo ciepłe dni, trzymane na wierzchu, potrafi skisnąć w ciągu niecałych 24 godzin. W oryginale kuchni węgierskiej, warzywa smaży się na smalcu z dodatkiem aromatycznej sproszkowanej papryki. Ponadto do leczo można przed końcem gotowania wmieszać jajko lub na początku duszenia dodać ryż. Sprawi to, że stanie się bardziej gęste.