Kotlet mielony inaczej nazywany również sznyclem, to potrawa wykonywana ze zmielonej łopatki lub karkówki, z dodatkiem surowego jajka i bułki tartej. Podawany jest z dodatkiem ziemniaków lub kaszy oraz surówką. Często taki kotlet serwowany jest również w przekrojonej bułce z dodatkami takimi jak ogórek kiszony czy cebula podobnie jak hamburger. Jest to idealny pomysł na obiad dla całej rodziny. Kotlety mielone są miękkie, soczyste w środku i chrupiące na zewnątrz. Jest to klasyk polskiej, domowej kuchni znany w Europie Środkowej, głównie w Polsce.
Kotlet mielony – ciekawostki
Ciekawostką jest fakt, że kotlety mielone to jedno z najstarszych oraz najbardziej popularnych dań obiadowych w Polsce. Wiele osób uważa je za bardzo ważną potrawę, którą powinno się spożywać minimum raz w tygodniu. Kotlety mielone to nic innego jak charakterystycznie uformowane w owalne i trochę płaskie kształty mięso, które obtacza się w bułce tartej i smaży na patelni koniecznie na rozgrzanym oleju lub smalcu.
Należy pamiętać, że jeden kotlet potrafi dostarczyć do organizmu niezbędne właściwości odżywcze takie jak: kalorie, białka, tłuszcze i węglowodany. Najlepiej do przygotowania tego typu potrawy sprawdzi się mięso, które nie jest ani za chude, ponieważ wyjdzie zbyt suche i twarde, ani bardzo tłuste, ponieważ w takim mięsie musi zostać zrównoważony zarówno tłuszcz jak i białko. Większość ludzi wykorzystuje dwa rodzaje mięsa np.: drób z łopatką, szynkę z łopatką czy wołowinę z łopatką.
Wybierając i kupując mięso w sklepie na kotlety, należy pamiętać, że powinno być ono ułożone w specyficzne kształty, które kojarzą się z warkoczami lub grubymi wstążkami. Nie powinno być zbite w jedną masę, puszczać wody, być wysuszone lub rozmyte, a jego prawidłowy kolor to różowy. Kotlety mielone od bardzo dawna goszczą na naszych polskich stołach. Babcie i mamy robiły je bardzo często i na każdą okazję, zarówno na niedzielny obiad, jak i na urodziny, imieniny, rocznice czy inne wspólne rodzinne święta.