Knedle
Kluski, Kuchnia Czeska, Przepis

Knedle

Cooks in 45 minut Difficulty Easy 0 comments

Knedle jest to rodzaj podłużnych pierogów, które gotuje się w wodzie. Pochodzą z terenów niemieckich i należą do mącznych potraw. Ciasto na nie robi się z mąki, jaj oraz gotowanych ziemniaków, a nadzienie może być na słodko np. z truskawkami, jagodami czy śliwkami lub wytrawne np. z serem czy mięsem. Według czeski-austriackiej receptury knedle zaraz po ugotowaniu powinno obtoczyć się w zrumienionej na maśle bułce tartej i podawać posypane cukrem pudrem. Idealnie sprawdzą się na rodzinny obiad, ponieważ są pyszne, smaczne i uwielbiane szczególnie przez dzieci. Trzeba zaznaczyć, że przepis na knedle jest bardzo uniwersalny i można przygotować je na swój własny sposób i ze swoimi ulubionymi dodatkami.

Knedle

Recipe by Książka kucharska
5.0 from 1 vote
Course: KnedleCuisine: CzeskaDifficulty: Łatwe
Porcje

4

porcje
Przygotowanie

25

minutes
Gotowanie

5

minutes
Kalorie

265

kcal

Knedle czyli kluski ziemniaczane nadziewane śliwkami. Oryginalnie pochodzą z ziem niemieckich, dziś kojarzone bardziej z Czechami i Austrią.

Tryb gotowania

Ekran nie wygasza się pozwalajac gotować

Składniki:

  • 500 g ziemniaków

  • 1 jajko

  • 1 szklanka mąki pszennej

  • 200 g śliwek

  • cynamon

  • cukier z prawdziwą wanilią

  • śmietana 18%

Sposób wykonania:

  • W pierwszej kolejności należy ziemniaki obrać, pokroić na mniejsze kawałki i ugotować.
  • Następnie ugotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę do dużej miski, dodać mąkę, cukier waniliowy, wbić jajko i wszystko razem wymieszać.
  • Z ciasta uformować małe kulki i spłaszczyć je w ręce.
  • Śliwki opłukać, przekroić na połówki, wyjąć pestkę, posypać cynamonem i każdą połówkę śliwki przykryć dwoma częściami ciasta oraz uformować w ręce kulkę.
  • W dużym garnku zagotować 3 litry wody i wkładać knedle małymi partiami. Gotować 4 minuty do wypłynięcia.
  • Na koniec wyciągnąć delikatnie łyżką cedzakową na talerz, polać śmietaną i posypać trochę cukrem.

Knedle – ciekawostki i informacje

Pierwsze przepisy na knedle powstały na niemieckojęzycznych terenach Europy, a znane są także w Austrii, Czechach i na Słowacji. Knedlami nazywane są również czeskie knedliki czy gotowane kluski bez nadzienia, które przygotowywane są np. z czerstwego pieczywa i wątróbki, bułki, szpinaku i sera czy kaszy manny i twarogu. Mogą być podawane jako dodatek do zup.

W Polsce najpopularniejsze są knedle ze śliwkami ze śmietanką i cukrem. W sezonie letnim i jesiennym można zrobić je ze świeżych śliwek, natomiast zimą z mrożonych, co sprawi, że również będą smakować wyśmienicie. Ciekawostką jest fakt, że za kolebkę knedli uważa się Bawarię. Niemieckie słowo „Knödel” to synonim polskiego słowa „kluska”. Pierwsze znalezione przepisy na knedle pochodzą z Bawarii z XVIII wieku. Ponadto w 2016 roku ugotowano w Austrii największy knedel świata, który ważył 208,7 kg. Twórcy zbierali pieniądze na akcję charytatywną i dzięki temu uzbierali 10 tysięcy euro.

Podsumowując, knedle ze śliwkami to smakowite, delikatne i lekko słodkie kluseczki (czasami w formie pierogów), które kojarzą się nam z dzieciństwem. Miękka, aromatyczna, lekko ugotowana śliwka umieszczona w miękkim, ziemniaczanym cieście smakuje wyśmienicie. Ponadto jest to proste danie, które nie wymaga ani specjalnych umiejętności kulinarnych, ani dużo czasu. Po prostu są nieskomplikowane i szybkie w przygotowaniu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*