Knedle jest to rodzaj podłużnych pierogów, które gotuje się w wodzie. Pochodzą z terenów niemieckich i należą do mącznych potraw. Ciasto na nie robi się z mąki, jaj oraz gotowanych ziemniaków, a nadzienie może być na słodko np. z truskawkami, jagodami czy śliwkami lub wytrawne np. z serem czy mięsem. Według czeski-austriackiej receptury knedle zaraz po ugotowaniu powinno obtoczyć się w zrumienionej na maśle bułce tartej i podawać posypane cukrem pudrem. Idealnie sprawdzą się na rodzinny obiad, ponieważ są pyszne, smaczne i uwielbiane szczególnie przez dzieci. Trzeba zaznaczyć, że przepis na knedle jest bardzo uniwersalny i można przygotować je na swój własny sposób i ze swoimi ulubionymi dodatkami.
Knedle – ciekawostki i informacje
Pierwsze przepisy na knedle powstały na niemieckojęzycznych terenach Europy, a znane są także w Austrii, Czechach i na Słowacji. Knedlami nazywane są również czeskie knedliki czy gotowane kluski bez nadzienia, które przygotowywane są np. z czerstwego pieczywa i wątróbki, bułki, szpinaku i sera czy kaszy manny i twarogu. Mogą być podawane jako dodatek do zup.
W Polsce najpopularniejsze są knedle ze śliwkami ze śmietanką i cukrem. W sezonie letnim i jesiennym można zrobić je ze świeżych śliwek, natomiast zimą z mrożonych, co sprawi, że również będą smakować wyśmienicie. Ciekawostką jest fakt, że za kolebkę knedli uważa się Bawarię. Niemieckie słowo „Knödel” to synonim polskiego słowa „kluska”. Pierwsze znalezione przepisy na knedle pochodzą z Bawarii z XVIII wieku. Ponadto w 2016 roku ugotowano w Austrii największy knedel świata, który ważył 208,7 kg. Twórcy zbierali pieniądze na akcję charytatywną i dzięki temu uzbierali 10 tysięcy euro.
Podsumowując, knedle ze śliwkami to smakowite, delikatne i lekko słodkie kluseczki (czasami w formie pierogów), które kojarzą się nam z dzieciństwem. Miękka, aromatyczna, lekko ugotowana śliwka umieszczona w miękkim, ziemniaczanym cieście smakuje wyśmienicie. Ponadto jest to proste danie, które nie wymaga ani specjalnych umiejętności kulinarnych, ani dużo czasu. Po prostu są nieskomplikowane i szybkie w przygotowaniu.