Jak oszczędzać wodę?
Blog

Jak oszczędzać wodę?

0 komentarzy

Ekologiczne urządzenia sanitarne w naszej łazience mogą oznaczać setki lub tysiące złotych oszczędności w ciągu roku. Ich montaż prędko się opłaci i pozwoli nam chronić środowisko, nie marnując niepotrzebnie wody. Zasoby czystej wody na Ziemi nie są nieskończone i powinniśmy o nie dbać. Przede wszystkim zacznijmy od spłuczki w toalecie – warto zamontować taką z dwoma opcjami, większego i mniejszego strumienia. Dzięki temu nie będziemy niepotrzebnie marnować wody za każdym razem, gdy korzystamy z ubikacji. Prędko przyzwyczaimy się do tej zmiany i po każdym użyciu sedesu naciśniemy odpowiedni przycisk.

Następnie zajmijmy się wszystkimi kranami. Jeśli chociaż z jednego kapie, oznacza to wiele litrów wody rocznie, które bezsensownie się marnują. Oszczędzanie wody w łazience polega na dostrzeganiu takich małych usterek i naprawianie ich natychmiast, gdy się pojawią. Najczęściej wystarczy coś dokręcić lub wymienić uszczelkę. Do poważniejszych prac warto wezwać hydraulika. Jeśli wybieramy nowe mieszkanie lub budujemy dom, pomyślmy się dobrze, czy potrzebujemy wanny. Prysznic jest o wiele bardziej ekologiczny, ale trzeba uważać, by nie spędzać pod nim za dużo czasu. Nie tylko nie jest to zdrowe dla na naszej skóry, ale i wymaga wielu litrów wody. Na to też jest sposób. Wystarczy bateria prysznicowa z blokadą temperatury i wielkości strumienia. Chociaż zawsze można tę blokadę wyłączyć przyciskiem, zwykle cały prysznic może odbyć się przy ustalonych wartościach. Pozwala to na wielkie oszczędności w ciągu roku.

Zastanówmy się też nad instalacją bidetu. W końcu często nie potrzebujemy myć całego ciała, chcemy tylko podmyć się w miejscach intymnych. Łatwo i szybko można to zrobić używając bidetu. Jeśli w naszej łazience nie ma na to miejsca, warto rozejrzeć się za nakładkami bidetowymi na sedes. Takie nakładki myjące spełniają funkcje bidetu a nie wymagają instalacji osobnego urządzenia sanitarnego. Ostatnim urządzeniem, które może pomóc nam oszczędzać wodę w łazience jest pralka ekologiczna. Poszukajmy urządzenia, które pozwala na skuteczne pranie w niskich temperaturach i przy krótszym czasie. Starajmy się też załadowywać bęben pralki przynajmniej do połowy. Cały cykl prania dla kilku skarpetek to prawdziwe marnotrawstwo wody!

Zobacz także:  Masz wysoki cholesterol? Tego należy unikać

Gdy zajmujemy się naszą łazienką, pomyślmy nie tylko o aranżacji wnętrza i zachowaniu nieskazitelnej czystości. Jest to miejsce, gdzie zużywamy najwięcej wody i przez to tracimy wiele zasobów. Myślmy ekologicznie. Wyłączajmy wodę przy myciu zębów czy nakładaniu odżywki na włosy. Jednak najwięcej zrobimy dla środowiska stosując zautomatyzowane rozwiązania w urządzeniach sanitarnych. Tym samym nasze rachunki za wodę się obniżą a nasze środowisko tylko na tym zyska.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*