Naturalne substancje słodzące
Blog

Naturalne substancje słodzące

0 komentarzy

Słodki jest jednym z podstawowych smaków, które nasze kubki smakowe mogą odebrać, ale tym, o który martwimy się najbardziej, jeśli chodzi o jedzenie. Cieszenie się tym wyjątkowym smakiem bez szkody dla zdrowia jest możliwe, jeśli robisz to w sposób naturalny.

Jest to bez wątpienia najbardziej ceniony niuans sensoryczny wśród wszystkich grup etnicznych i kultur gastronomicznych, które obfitują na naszej planecie. Słodki smak wdziera się do nas bezpośrednio, ponieważ czubek języka staje się centrum nerwowym kubków smakowych, które rozpoznają te niuanse.

Jednak słodycz charakteryzuje się również tym, że jest to smak, który ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Na tej podstawie możliwe jest słodzenie naszych ulubionych potraw i przepisów naturalnymi składnikami, które są mniej szkodliwe dla organizmu.

Naturalne substancje słodzące

Naturalne słodziki – zdrowe zjawisko

Zjawisko to wpisuje się w szał na zdrową i naturalną żywność i jest odpowiedzią na złą prasę otaczającą rafinowany biały cukier i syntetyczne słodziki, których szkodliwe działanie jest coraz bardziej widoczne.

Zacznijmy od jednego z głównych wykładników słodkości: białego cukru. W większości produktów sprzedawanych masowo, biały cukier jest rafinowaną żywnością, która dostarcza tylko pustych kalorii, co oznacza, że nie dostarcza naszemu organizmowi żadnych istotnych składników odżywczych, ale spożywającą ilość kalorii.

Jest głównym pożywieniem dla komórek nowotworowych, gdyż stanowi ich główne paliwo do replikacji i wzrostu. To dlatego, gdy osoba poddaje się badaniu PET, rodzajowi badania kontrastowego stosowanego do lokalizacji przerzutów u pacjenta ze zdiagnozowanym nowotworem, wstrzykuje się oznaczoną glukozę: jeśli widać obszary, w których gromadzi się cukier, to właśnie tam znajduje się przerzut.

Indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny to termin stosowany w żywieniu od lat 80. XX wieku do obliczania szybkości, z jaką węglowodany zawarte w spożywanych przez nas pokarmach są przekształcane w glukozę i trafiają do krwiobiegu. Im wyższy indeks glikemiczny, tym szybciej zawarte w nim węglowodany proste dostają się do krwiobiegu, wpływając na poziom glukozy, produkcję insuliny i uruchamiając w naszym organizmie szereg reakcji energetycznych i hormonalnych, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób zwyrodnieniowych. Pokarmy o niskim indeksie glikemicznym sprzyjają sytości i minimalizują produkcję insuliny. Indeks glikemiczny uznaje się za niski, gdy jego wartość jest niższa niż 55, a wysoki, gdy wynosi powyżej 70. Skoro mówiliśmy o białym cukrze, głównym słodziku, który należy zastąpić, warto zauważyć, że jego wartość indeksu glikemicznego jest szczególnie wysoka i wynosi 80.

Syrop z agawy

Znany również jako miód z agawy, jest to słodki sok roślinny pozyskiwany z liści rośliny agawy. Wygląda jak kaktus, ale w rzeczywistości jest bardziej podobny do aloesu. Pochodzi z kontynentu amerykańskiego.

Zobacz także:  13 sposobów wykorzystania miodu

Syrop z agawy charakteryzuje się potężną mocą słodzenia, dwukrotnie większą niż zwykły cukier dzięki swojemu składowi: około 70% fruktozy i 25% glukozy, co daje mu więcej kalorii niż zwykłemu cukrowi. Uważany za doskonały wzmacniacz smaku i aromatu, oczywiście musimy dodać go mniej do naszych potraw, aby uzyskać ten sam słodki smak. Tak więc syrop z agawy może być postrzegany jako zdrowsza alternatywa dla zwykłego cukru do słodzenia naszych potraw.

Pod względem odżywczym są one dość podobne ze względu na podobieństwo kaloryczności, jednak cechą, która wyznacza różnice i czyni syrop z agawy zdrową alternatywą jest następujący fakt: ma on niski indeks glikemiczny, czyli nie powoduje tak drastycznego wzrostu poziomu glukozy jak zwykły cukier. Potrawy przygotowane z syropem z agawy sprawią, że dłużej będziesz czuł się syty, co może przełożyć się na mniejsze podjadanie.

Są również głosy krytyków syropu z agawy, którzy twierdzą, że jest on szkodliwy dla zdrowia. I faktycznie, nie mylą się, bo jeśli mówimy o szczególnie rafinowanych preparatach, to syrop z agawy w końcu traci swoje zalety. Niektóre z tych rafinowanych syropów kończą się na 100% fruktozie. Niemożliwe jest zatem, aby jakikolwiek pokarm, jakikolwiek by nie był, był korzystny dla organizmu.

Stewia

Dzięki osobliwemu smakowi stewia staje się najbardziej naturalnym, odżywczym i zdrowym dla organizmu słodzikiem, a jej pochodzenie jest tropikalne. Najbardziej polecaną opcją przy zakupie produktu jest kupno go w wersji ekologicznej, czyli proszku z suszonych liści.

Nie jest to jednak typowy słodzik do stosowania na co dzień i dodawania do wszelkich deserów, przede wszystkim ze względu na swój kondycjonujący smak, który może nie każdemu przypaść do gustu. Jego indeks glikemiczny wynosi zero. Nie zawiera kalorii, jest bardzo naturalny i może pełnić rolę stabilizującą, jak to ma miejsce np. w przypadku cynamonu. Jeśli używasz owoców, takich jak banany, których słodycz może podnieść indeks glikemiczny, szczypta stewii zrównoważy te wartości glukozy we krwi.

Wśród najczęstszych propozycji zastosowania tego słodzika jest dodanie odrobiny do herbat ziołowych, do owsianki, aby dodać miły akcent do śniadania, które zawiera owoce, lub aby osłodzić shake lub smoothie. W tej ostatniej możliwości szczególnie wskazane jest dodanie go do smoothies, które mają mniej słodkie smaki, na przykład w takim, które zawiera pomarańczę, z cytrusowym niuansem. Jeśli chcesz spróbować i kupić stewię, możesz ją kupić w naszym sklepie.

Syrop klonowy

Znany również jako syrop klonowy, pochodzenia kanadyjskiego i legendarny, bo stosowany od setek pokoleń. Oczywiście, pochodzi z soku drzewa klonu cukrowego, a jego właściwości są szczególnie zdrowe: jest przeciwutleniaczem i jest załadowany witaminami i podstawowymi minerałami. Pomaga również w zapobieganiu niektórym chorobom i jest najbardziej naturalnym słodzikiem w obliczu innych, bardziej spreparowanych słodzików, jak np. syrop z agawy. Czysty syrop klonowy zawiera dużą ilość kwasu abscysynowego, czyli ABA, który znany jest z tego, że stymuluje uwalnianie insuliny w organizmie i ma właściwości terapeutyczne dla cukrzyków.

Zobacz także:  Piec do pizzy w ogrodzie - jaki wybrać?

Jego smak jest niesamowicie słodki. Z tym produktem sprawdzi się każdy rodzaj preparatu, choć zaleca się nie nadużywać go, gdyż jego indeks glikemiczny ma wyższe wartości. W zależności od czystości i ciemności produktu, istnieją trzy warianty syropu klonowego. Świetnie nadaje się do przygotowania ciast i niektórych surowych przepisów wegańskich.

Cukier trzcinowy

Brązowy cukier trzcinowy jest zawsze pozyskiwany z trzciny cukrowej. Jest to sok z trzciny cukrowej odparowany przez ogrzewanie, dzięki czemu zachowuje on minerały, pierwiastki śladowe i witaminy z trzciny cukrowej, a zatem jest uważany za cukier trzcinowy w całości. To powinien być nasz najlepszy wybór i włączony do diety w miejsce białego cukru w miarę możliwości. Otrzymywany jest bezpośrednio z oczyszczonego soku z trzciny cukrowej, może występować w postaci mokrej i niemytej lub mytej i suszonej. Otrzymuje się go poprzez zmieszanie białego cukru trzcinowego z oczyszczonym syropem trzcinowym lub melasą.

Jak praktycznie wszystkie pokarmy w tym życiu, jest rafinowany cały trzcinowy brązowy cukier. Im bardziej jest uszlachetniony, tym mniej ma właściwości i tym ciemniejszy jest jego kolor. Wilgotność jest w tym przypadku istotnym czynnikiem decydującym, ponieważ jeśli cukier jest bardziej wilgotny i klei się w dotyku, jest to wskazówka, że ledwo przeszedł proces rafinacji i ma więcej właściwości. Kupując cukier brązowy z całej trzciny zobaczymy, że w zależności od producenta jest on bardzo, lekko lub wcale nie kleisty i ciemny. Ta przesłanka jest niezbędna, aby wiedzieć, jak bardzo produkt jest dopracowany.

Cukier brzozowy

Znany również jako ksylitol, ponieważ pochodzi z brzozy, jest pochodzenia roślinnego i ma bardzo niski indeks glikemiczny, o wartości 13. Ma o połowę mniej kalorii niż konwencjonalny biały cukier, chroni zdrowie jamy ustnej, ponieważ nie powoduje próchnicy zębów i jest bardzo polecany do robienia zdrowszych dżemów niż konwencjonalne. Gotowanie owoców podczas robienia dżemów uwalnia cukry, więc dodanie białego cukru zamienia je w bombę dla organizmu; stosując cukier brzozowy znacznie ograniczamy te czynniki warunkujące.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*