Zatrucie pokarmowe. Co robić w przypadku zatrucia?
Blog

Zatrucie pokarmowe. Co robić w przypadku zatrucia?

0 komentarzy

Zjedzenie czegoś niedobrego zwykle powoduje serię dość wyraźnych objawów, takich jak wymioty, mdłości lub ból brzucha. To właśnie zatrucie pokarmowe. Jest spowodowana przez bakterie lub zarazki, które tworzą się w żywności i trafiają do żołądka osoby chorej. Oprócz tych objawów mogą wystąpić inne, rzadsze, takie jak ból głowy lub pieczenie. W przypadku zatrucia pokarmowego ważne jest stosowanie lekkostrawnej diety i picie dużej ilości płynów. Jeśli objawy zatrucia pokarmowego nie ustępują po kilku dniach, zaleca się udanie do szpitala.

Zatrucie pokarmowe. Jak postępować w przypadku zatrucia?

Jeśli zatrucie pokarmowe zostanie potwierdzone, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest odpowiednie nawodnienie organizmu. W celu przeciwdziałania zatruciu należy podać organizmowi wodę lub doustny roztwór nawadniający. Jeśli chory bez problemu toleruje płyny, należy kontynuować dietę bezmięsną. Przykładem może być biały ryż i gotowane ziemniaki. Ten rodzaj diety jest dość dobrze trawiony i żołądek prawie w ogóle nie musi pracować. Ważne jest, aby wybierać pokarmy lekkie i za wszelką cenę unikać tłuszczów. Niektóre owoce mogą również pomóc w leczeniu zatruć pokarmowych. Dobrze dojrzałe banany lub pieczone jabłka mogą być doskonałym wyborem na rozstrój żołądka.

Zatrucie pokarmowe. Co robić w przypadku zatrucia?

Zatrucie pokarmowe. Czego nie należy robić?

W przeciwieństwie do powyższych zaleceń, istnieje szereg pokarmów, których należy unikać w przypadku zatrucia pokarmowego.

  1. Nie należy nadużywać białego ryżu, ponieważ może on uszkodzić układ trawienny. Biały ryż może być spożywany raz dziennie i łączona z innymi lekkostrawnymi pokarmami.
  2. Mimo że jogurt naturalny jest zalecany w celu poprawy uszkodzonej flory jelitowej, nie należy przyjmować mleka ani żadnych jego pochodnych do czasu poprawy stanu żołądka. Są to produkty o wysokiej zawartości tłuszczu, które mogą uszkodzić układ trawienny.
  3. Niektórzy mylnie uważają, że napoje izotoniczne są dobre, gdy coś poszło nie tak i żołądek został uszkodzony. Napoje te zawierają jednak dużo cukru i nie dostarczają żadnych składników odżywczych.
  4. W przypadku kawy zdecydowanie odradza się jej spożywanie, ponieważ sprzyja ona odwodnieniu organizmu. Z drugiej strony, zaleca się picie herbat ziołowych, które nie zawierają kofeiny.
Zobacz także:  Czy pleśń w żywności jest niebezpieczna?

Zatrucie pokarmowe. Czy konieczna jest wizyta u lekarza?

Specjaliści zalecają udanie się do szpitala, jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni. Zasadniczo zatrucie pokarmowe powinno ustępować w miarę upływu dni, przy stosowaniu lekkostrawnej diety i piciu dużej ilości płynów. Ze względu na wysokie temperatury latem należy bardzo uważać na to, co się je. Jeśli oprócz objawów opisanych powyżej u pacjenta występują inne objawy, takie jak nadmierne zmęczenie lub znużenie i niewyraźne widzenie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jeśli chodzi o antybiotyki, nie zaleca się rozpoczynania leczenia od antybiotyków. W przypadku zatrucia, przyjmowanie antybiotyków może spowodować rozprzestrzenienie się infekcji i pogorszenie stanu chorego.

Podsumowanie.

Musimy bardzo uważać na to, co jemy w lecie, ponieważ wysokie temperatury są przyczyną wielu zatruć pokarmowych. W tych gorących miesiącach należy utrzymywać żywność w doskonałym stanie i bardzo dobrze ją czyścić, aby uniknąć rozmnażania się bakterii. Jak można zauważyć, w większości przypadków u osoby cierpiącej na zatrucie pokarmowe występuje szereg objawów, takich jak wymioty, biegunka lub bóle brzucha. W takich przypadkach kluczowe znaczenie dla uniknięcia dalszych problemów ma nawodnienie organizmu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*