Flaki jest to tradycyjna polska potrawa przygotowywana w formie gęstej zupy, której głównym składnikiem są oczyszczone i pocięte w paski żołądki wołowe. Na tą zupę można przeznaczyć wszystkie 4 części żołądka: księgi, żwacz, czepiec oraz trawienie. Jednak uważa się, że największą wartość kulinarną mają trawieniec i żwacz. Najważniejszą rzeczą podczas przygotowywania flaków jest to, że muszą być one ugotowane do miękkości. Znane są także w kuchni czeskiej, austriackiej, francuskiej, niemieckiej, włoskiej i kuchniach azjatyckich i różnią się od siebie sposobem doprawiania. Na polskich ziemiach flaki znane były już w XIV wieku i była to ulubiona potrawa króla Władysława Jagiełły. Dodatkiem może być wołowina, wędzonka, przecier pomidorowy czy zasmażka. Idealnie sprawdzą się na różnego rodzaju rodzinnych uroczystościach lub na obiad dla całej rodziny.
Flaki – dodatkowe informacje i ciekawostki
Flaki pomimo tego, że uchodzą za szczyt kunsztu kulinarnego, to ich pochodzenie wzięło się z biedy, ponieważ podroby mięsne są tanim jedzeniem. Sposób przygotowania flaków może się różnić w zależności od regionu lub upodobań kulinarnych. Przykładowo we Francji dodaje się do flaków solony boczek, białe wino i czosnek, w Hiszpanii dodaje się swojską kaszankę i kiełbasę chorizo, w Bułgarii natomiast dodaje się ocet, cytrynę i słodkie mleko, a we Włoszech miętę, świeże pomidory i ser.
Można również spotkać na sklepowych półkach gotowe flaki w słoikach lub puszkach. Najczęściej doprawiane są do smaku majerankiem, lubczykiem i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Przygotowywane na ostro zawierają dodatkowo mieloną ostrą paprykę, gałkę muszkatołową i imbir. Najważniejszym elementem podczas przygotowywania flaków jest wybranie dobrej jakości produktów, przede wszystkim żołądka wołowego, który powinien mieć jasny-szary kolor. Ciekawostką jest fakt, że surowe flaki są bogate w związki wapnia i zawierają ich nawet więcej niż mięso. Ponadto zawierają białko, witaminy z grupy B oraz żelazo.
Podsumowując flaki to potrawa którą się albo uwielbia, albo nie weźmie się jej do ust. Ponadto jest to mięsna, aromatyczna i rozgrzewająca zupa.