Cordon bleu inaczej kotlet szwajcarski, to danie, które składa się z sera i szynki i owinięte jest sznyclem cielęcym. Zamiast cielęciny można użyć także mięsa z kurczaka lub schabu wieprzowego. Można śmiało stwierdzić, że jest to trochę wzbogacona wersja klasycznego kotleta z kurczaka. Idealnie sprawdzi się na rodzinny obiad lub inną ważną uroczystość. W połączeniu z młodymi ziemniakami lub frytkami i ulubionymi sałatkami tworzy smakowity, efektowny i nieskomplikowany obiad. Ponadto cordon bleu jest szybki i prosty w przygotowaniu.
Cordon bleu – dodatkowe informacje i ciekawostki
Cordon bleu to francuski termin, który nawiązuje do orderów umieszczanych na błękitnej wstędze. Takim orderem odznaczano zasłużonych dla kraju ludzi oraz wyjątkowe potrawy. Dziś nazwa ta kojarzona jest przede wszystkim z pysznym daniem z nadziewanego i panierowanego mięsa drobiowego, wieprzowego lub cielęcego. Ciekawostką jest fakt, że początki tego dania datują się na lata 40. XX wieku w Szwajcarii. Pierwsza wzmianka znajduje się w książce kucharskiej z 1949 r, a o wersji z mięsem z kurczaka napisano po raz pierwszy w 1967 roku w The New York Times.
Cały sekret, aby nasz kotlet smakował wyśmienicie tkwi w wyborze składników. Należy pamiętać, że szynka i ser muszą być dobrej jakości i oczywiście świeże. Najlepsza będzie szynka soczysta jak np. biała, włoska lub babuni i ser, który łatwo się roztapia np. holenderska gouda, angielski cheddar czy szwajcarski gruyere. Natomiast jeżeli chcemy nadać naszym kotletom trochę ostrości, można posmarować rozbite kotlety musztardą. Panierka również jest ważna. Aby była złota i chrupiąca trzeba zadbać o odpowiednio rozgrzany olej. Temperatura powinna być średnia, ponieważ w wysokiej panierka może się przypalić.
Podsumowując, cordon bleu to pyszne, smaczne, aromatyczne danie, które zauroczy nie tylko wyglądem ale także smakiem i aromatem. Po prostu są to obłędne, soczyste i pełne smaków kotlety, które zasmakują każdemu, a w szczególności są bardzo lubiane przez dzieci. Ten smak z pewnością skusi nawet najbardziej wybrednego amatora kuchni.