Ciasto marchewkowe jest to słodkie ciasto, którego głównym składnikiem jest starta marchewka. Najbardziej popularne w krajach anglosaskich. Posiada wilgotną i gęstą konsystencję, dzięki temu, że marchewka mięknie podczas pieczenia. Ponadto wyczuwa się korzenną nutę oraz jest słodkie, niskokaloryczne i zdrowe. Idealna alternatywa dla tradycyjnych słodyczy, które obfitują najczęściej w cukier, tłuszcz i wiele chemicznych dodatków. Przygotowanie ciasta marchewkowego jest stosunkowo proste, szybkie i jest to dobry sposób na wykorzystanie zalegającej w lodówce marchewki. Najbardziej pracochłonną czynnością podczas jego przygotowania jest tarcie marchewki, ponieważ zajmuje dużo czasu i powoduje bałagan. Dlatego warto zaopatrzyć się w automatyczne tarki lub robota kuchennego.
Ciasto marchewkowe – dodatkowe informacje
Ważnym elementem podczas robienia ciasta jest dodatek przypraw. Świetnie sprawdzi się cynamon, kardamon, imbir, goździki, wszelkie przyprawy korzenne lub gotowe mieszanki przypraw do piernika. Dla podkreślenia smaku można dodać soku z cytryny. Można także dodać różnego rodzaju orzechy lub suszone owoce. Zobacz też ciasto marchewkowe w przepisach dla dzieci i w BLW przepisy.
Na ogół marchewka jest słodka, więc nie trzeba dodawać cukru, miodu lub innego słodzika. Ciasto marchewkowe sprawdzi się idealnie jako dodatek do popołudniowej kawy lub herbaty, a także jako deser czy zdrowa przekąska. Można jeść je bez dodatków, jednak lepiej smakuje z lukrem, polewą z serka śmietankowego czy posypane płatkami z cukru.
Najczęściej piecze się je w prostokątnych, okrągłych lub podłużnych foremkach, a podaje się pokrojone w kwadraty. Można podawać je również w formie niewielkich muffinek. Pierwsze wzmianki dotyczące ciasta marchewkowego pochodzą już najprawdopodobniej ze średniowiecza. Cukier w tamtych czasach był bardzo drogi i nie każdy mógł sobie na niego pozwolić, dlatego marchewka była jego doskonałym zamiennikiem.
Ciekawostką jest fakt, że ciasto marchewkowe z kremową glazurą w 2005 r znalazło się na piątym miejscu w rankingu najpopularniejszych dań lat siedemdziesiątych, który przygotowała amerykańska organizacja Food Network. Jest to wypiek, który często proponowany jest weganom i wegetarianom. Ze względu na zawartość marchewki ciasto to zawiera witaminy z grupy B, witaminę C, A, E, K i H oraz składniki mineralne takie jak: wapń, sód, kobalt, fosfor i cynk.