10 korzyści dla zdrowia płynących z miodu
Blog

10 korzyści dla zdrowia płynących z miodu

0 komentarzy

Miód jest słodkim płynem produkowanym przez pszczoły z nektaru, który zbierają z kwiatów poprzez skomplikowany proces regurgitacji i parowania. Miód składa się z glukozy, fruktozy oraz minerałów takich jak: żelazo, wapń, fosforan, sód, chlorek, potas, magnez. Jest też dość bogaty w witaminy B1, B2, B3, B5 i B6. Ze względu na obecność silnych właściwości antyseptycznych, antybakteryjnych i leczniczych, miód jest stosowany jako lek w leczeniu wielu powszechnych problemów zdrowotnych.

Zwiększa energię.

Miód może natychmiast zwiększyć poziom energii. Dzięki naturalnym cukrom zawartym w miodzie stanowi on zdrowe źródło kalorii i energii dostępnej dla organizmu w razie potrzeby. 

Z łatwością zwalcza zmęczenie i rozwiązuje problem braku energii. Jednocześnie miód zaspokaja wrodzony głód organizmu na coś słodkiego. Oznacza to, że można spożywać miód bez obaw o przybieranie na wadze. Następnym razem, gdy poczujesz chęć zjedzenia czegoś słodkiego, po prostu weź łyżkę surowego, organicznego miodu.

Zmniejsza zmęczenia mięśni.

Sportowcy często cierpią na zmęczenie mięśni, co może wpływać na poziom ich wydajności. Ale problem ten można łatwo rozwiązać za pomocą miodu. Miód może zwiększyć wydajność i poziom wytrzymałości sportowców, a także zmniejszyć zmęczenie mięśni. Wynika to z doskonałego połączenia glukozy i fruktozy w miodzie. Glukoza jest natychmiast wchłaniana przez organizm i dostarcza natychmiastowej energii, natomiast fruktoza jest wchłaniana wolniej dostarczając organizmowi trwałej energii. 

Reguluje poziom cukru we krwi.

Miód jest słodki, ale osoby cierpiące na cukrzycę mogą się nim cieszyć bez problemu. W rzeczywistości miód może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi ze względu na połączenie fruktozy i glukozy. Niektóre rodzaje miodu mają niski indeks hipoglikemiczny. Oznacza to, że po spożyciu miodu nie powoduje on gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. 

Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 powinny codziennie spożywać łyżkę miodu. Jednocześnie zawarte w miodzie minerały, witaminy i właściwości antyoksydacyjne są bardzo korzystne. Ponadto, ponieważ jest słodszy, prawdopodobnie użyjesz mniej miodu niż cukru. 

Zobacz także:  Testosteron u kobiet. Które produkty go zwiększają?

Leczy kaszel i ból gardła.

Kilka badań wykazało, że miód jest znacznie skuteczniejszym środkiem na kaszel w porównaniu z wieloma lekami dostępnymi bez recepty. Miód ma silne właściwości antybakteryjne, które pomagają ukoić ból gardła i zabić bakterie wywołujące infekcję. 

Aby szybko złagodzić kaszel, wymieszaj łyżkę miodu z odrobiną świeżo wyciśniętego soku z cytryny i pij ten roztwór w regularnych odstępach czasu. Możesz też wymieszać miód, sok z cytryny i szczyptę soli w szklance ciepłej wody i stosować jako płukankę. W leczeniu kaszlu miód gryczany jest polecany nad innymi rodzajami miodu.

Leczy rany i skaleczenia.

Badania wykazały, że miód ma naturalne właściwości antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe. Te właściwości pomagają w oczyszczaniu ran i skaleczeń. Ponadto miód może utrzymać rany i skaleczenia wolne od infekcji, zmniejszyć zapach i ropę, zmniejszyć ból i promować szybkie gojenie. 

Po delikatnym oczyszczeniu rany lub skaleczenia ciepłą wodą i łagodnym mydłem, nałóż warstwę miodu na dotknięty obszar i przykryj go całkowicie bandażem. Opatrunek należy zmieniać co 24 godziny. Miód to doskonały wybór dla osób uczulonych na antybiotyki stosowane miejscowo. 

Leczy drobne oparzenia.

Możesz również użyć miodu, aby skutecznie leczyć drobne oparzenia. Jego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne mogą zapobiegać rozwojowi bakterii, a właściwości przeciwbakteryjne zapobiegają infekcjom. 

Jeśli masz drobne oparzenie, po prostu nałóż surowy miód na dotknięty obszar. W pewnym momencie poczujesz ulgę od uczucia pieczenia, swędzenia i bólu. Należy przykładać miód do oparzenia kilka razy dziennie przez kilka dni, aby sprzyjać szybkiemu gojeniu.

Pomaga przezwyciężyć bezsenność.

Wiele osób ma problemy ze snem. Miód jest prostym rozwiązaniem tego problemu. Miód to węglowodan trawiący tłuszcz, który stymuluje uwalnianie insuliny i pozwala tryptofanowi łatwo dostać się do mózgu. 

Tryptofan jest związkiem, który sprawia, że śpimy. Wystarczy przed snem wypić szklankę ciepłego mleka z miodem. Zarówno miód jak i mleko są pokarmami zawierającymi tryptofan.

Zobacz także:  Jak przechowywać ziemniaki, by uniknąć solaniny?

Jest dobry dla skóry.

Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, miód jest najlepszym składnikiem do wykorzystania dla zdrowej i świecącej skóry. W przypadku plam na skórze, nałóż trochę miodu bezpośrednio na dotknięty obszar przed pójściem spać. Dzięki temu skóra będzie miała całą noc na wchłonięcie leczniczych właściwości miodu. 

Następnego dnia rano zmyć letnią wodą. Stosuj to proste remedium przez kilka dni, a wkrótce będziesz mieć czystą, świecącą skórę. Miód może być również stosowany w leczeniu innych chorób skóry, takich jak egzema, grzybica i łuszczyca. Miód może również zmniejszyć stan zapalny skóry i złagodzić suchość.

Wspiera odchudzanie.

Miód zawiera witaminy, minerały i aminokwasy. Wszystkie te elementy współpracują ze sobą w celu promowania metabolizmu tłuszczów i cholesterolu, co z kolei pomaga utrzymać masę ciała i zapobiegać otyłości. Picie szklanki ciepłej wody z miodem i sokiem z cytryny na pusty żołądek z samego rana zostało uznane za jeden z najprostszych sposobów na utratę wagi. Robienie tego pomaga w detoksykacji, oczyszczaniu wątroby, eliminowaniu toksyn i wypłukiwaniu tłuszczu z organizmu. 

Poprawia trawienie.

Miód jest skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym, który przynosi korzyści całemu układowi pokarmowemu. Enzym (oksydaza glukozy) obecny w miodzie może wytwarzać niewielkie ilości nadtlenku wodoru, który może leczyć zapalenie żołądka. 

Miód neutralizuje również gazy, które często pojawiają się przy przejedzeniu. Łyżka lub dwie miodu przed ciężkimi posiłkami to najlepszy sposób na poprawę procesu trawienia. 

Podsumowanie.

Z tymi wszystkimi korzyściami zdrowotnymi miodu, jest on dobrym elementem do włączenia do codziennej diety. Nie należy jednak podawać miodu dzieciom poniżej 1 roku życia, ponieważ może on potencjalnie wywołać botulizm niemowląt.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*