Ratatouille. potrawa ta wywodzi się z Nicei. W spolszczonej wersji mówi się na to po prostu ratatuj. Jest to inaczej rodzaj klasycznego, wegetariańskiego i francuskiego gulaszu. Gulasz ten opiera się przede wszystkim na warzywach takich jak: bakłażan, cukinia, cebula, pomidory oraz papryka. Wszystkie składniki potrzebne do jego wykonania kroi się w kostkę i obsmaża na oliwie. Może być spożywany samodzielnie np. z bagietką lub jako dodatek do grillowanych i pieczonych mięs. Ponadto jest to danie jednogarnkowe i dietetyczne, które można podawać zarówno na ciepło jak i na zimno. Jest pyszne, zdrowe, bardzo kolorowe, aromatyczne i łatwe w przygotowaniu.
Ciekawostki o ratatouille
Ciekawostką jest fakt, że ratatouille swoją popularność zawdzięcza animowanemu filmowi z 2007 r.,gdzie powstała trochę inna wersja niż oryginalny przepis na to danie. Znany gulasz może być przygotowany na trzy sposoby. Pierwszym jest wrzucenie wszystkiego do jednego garnka, tak jak jest w przepisie. Drugą opcją jest podsmażenie na patelni osobno cebuli z czosnkiem, papryki, cukinii i bakłażana. Dopiero po tym dodać do garnka pomidory, przyprawy i zioła. Trzeci sposób to zapiekane warzywa w piekarniku. Ciasno ułożone plasterki warzyw w naczyniu do zapiekania super smakują oraz bardzo efektownie wyglądają.
To danie ma niski indeks glikemiczny i nie zawiera glutenu. Dlatego bezpiecznie można go przygotować jako poczęstunek dla swoich gości w momencie kiedy nie wiemy czy jedzą mięso lub produkty pochodzenia zwierzęcego. Ważnym elementem jest to, że warzywa w ratatuj powinny być chrupiące i zachowywać delikatną twardość, ponieważ zbyt długo gotowane zaczną się rozpadać. Jest to potrawa na tyle uniwersalna, że można ją modyfikować, tak aby wpasowała się w nasze gusta smakowe. Trzeba pamiętać, że roślinny jadłospis też jest pyszny i różnorodny. Na koniec zalecane jest udekorowanie go liśćmi świeżej bazylii oraz natką pietruszki. Ponadto odgrzana potrawa smakuje równie wyśmienicie jak świeża, a nawet lepiej, ponieważ smaki się ze sobą połączą w jedną wspaniałą całość.
Kuchnia prowansalska
Ciepły i słoneczny klimat południowej Francji sprzyja uprawie warzyw i owoców. Stąd kuchnia prowansalska obfituje w dania z cukinii, bakłażanów, pomidorów, czosnku i oliwek, przyprawionych oliwą (najsłynniejsza pochodzi z okolic Nyons). Dodatkowo mieszanka ziół, popularnie zwaną ziołami prowansalskimi, składającą się z tymianku, rozmarynu, bazylii, mięty, cząbru, oregano, majeranku i szałwii. Bliskość Morza Śródziemnego sprawia, że ważnym elementem kuchni prowansalskiej są ryby i owoce morza.
Region słynie z tradycyjnej potrawy „bouillabaisse” czyli zupy przygotowanej z kilku gatunków ryb (dwie odmiany karmazyna, węgorz morski, barwena, skorpena) i owoców morza (homar, krab kosarz, langusta), z dodatkiem czosnku, pomidorów, oliwy, pieprzu, bazylii, liści bobkowych, skórki pomarańczowej i szafranu. Inną tradycyjną potrawą jest „ratatouille” z bakłażana, papryki, cukinii, pomidorów, czosnku i cebuli, z dodatkiem majeranku, bazylii i tymianku. Popularna jest także jednogarnkowa potrawa o nazwie „daube” przygotowywana z mięsa wołowego gotowanego w winie, czosnku, warzyw i ziół prowansalskich. Natomiast z czarnych oliwek, kaparów i anchois przyrządza się rodzaj pasty – tapenadę. Częstym dodatkiem do posiłków jest mieszanka młodych sałat, zwana „mesclun”. Chleb prowansalski to „fougasse”, a tradycyjnym deserem są „calisson” – migdałowe ciasteczka wytwarzane od XVII wieku.
Trzeba też wiedzieć, że w południowej Francji tradycje uprawiania winorośli sięgają czasów kolonizacji greckiej. Wina prowansalskie nie cieszyły się najlepszą opinią, ale od niedawna szczególnie popularne są miejscowe wina różowe (rose). Najczęściej uprawianym szczepem winorośli jest „mourvedre”. W Prowansji są trzy apelacje win (appellation d’origine controlee): Cotes de Provence, Coteaux d’Aix-en-Provence i Coteaux Varois en Provence. Warto dodać, że tradycyjnym likierem prowansalskim jest „pastis” z dodatkiem dużej ilości anyżu.