Jak ugotować żurek?
Ciekawostki

Jak ugotować żurek?

0 komentarzy

Kuchnia polska składa się z licznych pomysłów na dania główne, zupy, ciepłe przekąski, zimne przystawki a także pyszne ciasta. Przepisy na takie potrawy sięgają do bogatej tradycji, starodawnych receptur, a także wpływów kulinarnych innych krajów. Szczególnie popularne są zupy, obfite i niejednokrotnie stanowiące samodzielny obiad. Taki “solidny” posiłek pozwala szybko się zregenerować i nabrać energii. Jedną z najchętniej przygotowywanych jest żurek, zupa mająca wiele odmian, występujących także regionalnie (istnieje nawet wegańska odmiana). Zobacz przepisy na żurek z ziemniakami, jajkiem i kiełbasą albo żurek na zakwasie z białą kiełbasą i jajkiem. Podstawą żurku jest bulion i zakwas, zaś do głównych składników zalicza się bogatą wkładkę mięsną – na przykład żeberka (tak jak w naszym przepisie), ale również wędzonkę, kiełbasę czy boczek. Również o zakwasie na żurek moglibyśmy sporo powiedzieć – w wieku gospodarstwach domowych jest on przygotowywany samodzielnie, można go jednak nabyć również w sklepie, jest to opcja dla osób chcących zaoszczędzić czas. Ważnym dodatkiem do zupy są również przyprawy – w tym przypadku będzie to majeranek oraz czosnek.

Składniki na żurek

Do przygotowania żurku będą nam potrzebne: półtora litra bulionu, pół kilograma białej surowej kiełbasy, 400 g wędzonych żeberek, pół litra zakwasu z butelki, sześć łyżek śmietanki 18% do zup, dwie łyżki suszonego majeranku, ząbek czosnku.
Z podanych proporcji otrzymamy cztery porcje żurku.

Przygotowanie żurku

Zaczynamy od pokrojenia żeberek na trzy części, wrzucenia ich do bulionu i zagotowania całości. Gotujemy przez dwadzieścia minut. Dodajemy surową białą kiełbasę i gotujemy na mniejszym ogniu przez kolejne dwadzieścia minut. Gdy żurek się gotuje, przygotowujemy czosnek: prażymy go przez dziesięć minut na patelni, po czym rozgniatamy. Po upływie dwudziestu minut do garnka z zupą wlewamy żur z butelki i gotujemy jeszcze przez dziesięć minut, w tym czasie dodajemy też majeranek i czosnek. Zupę zdejmujemy z ognia, dodajemy śmietanę i doprawiamy solą i pieprzem. Z garnka wyjmujemy kiełbasę, kroimy w plasterki i wkładamy z powrotem. Żurek możemy podać z ugotowanymi i pokrojonymi w połówki jajkami. Smacznego!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*