Dieta ta znana jest również pod innymi nazwami m.in.: intermitten fasting, post okresowy czy dieta okienkowa. Wielu osobą może ze względu na jej nazwę kojarzyć się z głodówką, jednak nie do końca tak jest. Dieta tego typu polega na podzieleniu doby na dwa okresy czasu. Najczęściej wybieranym podziałem jest 8/16. Oznacza to, że w ciągu jednego dnia można spożywać posiłki przez 8 godzin, a następnie po tym czasie następuje 16 godzin postu, w czasie którego nie można spożywać żadnych posiłków stałych, ale można pić przede wszystkim wodę, może to być także herbata, napary z ziół czy ewentualnie kawa, jednak wszystko to bez dodatku mleka i cukru.
Z kolei w czasie „okienka żywieniowego”( czyli w tym przypadku 8 godzin/dobę) nie ma wyznaczonych konkretnych grup produktów, które powinno się spożywać, jednak trzeba pamiętać, że najlepiej przyrządzać produkty kierując się zasadami zdrowego żywienia i o tym, aby sama dieta była odpowiednio zbilansowana, żeby nie dopuścić do powstania niedoborów w organizmie. Rodzaj wybieranego jedzenia wpływa również na efekty dlatego by móc je osiągnąć w niedługim czasie zaleca się również unikanie: słodyczy, napojów gazowanych czy jedzenia typu fast food. Co ciekawe stosowanie tejże diety wpływa pozytywnie nie tylko na utratę tkanki tłuszczowej, wpływa także na regulacje procesów trawiennych zachodzących w organizmie oraz zmniejszenie zachorowania na np. cukrzycę typu 2, choroby sercowo- naczyniowe oraz regulację ciśnienia tętniczego krwi.
Przebywanie na diecie typu post przerwany nie prowadzi do znaczących skutków ubocznych, oczywiście pod warunkiem, że przechodząc na taką dietę osoba nie zmaga się z żadnymi przewlekłymi chorobami. Co ciekawe istnieje również inna forma takiej diety np. post trwający 24 godziny w odstępach 2-3 dniowych. Jak widać jest to bardziej restrykcyjny sposób dlatego na początek najlepiej wybrać pierwszy przedstawiony podział, a nawet i można go zredukować i zastosować mniej godzin postu.